EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Yurtdışı Öğrenci Sınavı Nedir? Nasıl Başvurabilirim?

yurtdışı öğrencileriYÖS (Yurtdışı Öğrenci Sınavı) Nedir? Nasıl Başvurabilirim?

Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) Nedir?

Türkiye’de bulunan üniversitelerde okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin ya da Türk vatandaşı olup lisenin son dört yılını yurt dışında okumuş kişilerin girebilecekleri sınava YÖS denir. Bu sınavları üniversitelerin kendisi hazırlar ve sınava girilen üniversitelerin puanları ile diğer üni’lere başvurulabilir. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına girmek için veya üni’lere kabul edilmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sınırsız başvuru yapabilir ve sınava girebilirsiniz. Sınava birden fazla kez girmek avantajlıdır. Tek dezavantajı, sınav ücretlerinin olmasıdır.

YÖS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Hazırlık süreci: hedeflediğiniz bölümün gerektirdiği taban puanını öğrenmeniz ile başlar. Taban puanını öğrenmek için üniversitelerin sitelerine girip öğrenebilirsiniz.

Taban puanını öğrendikten sonra bu puanı alabilmeniz için çalışmaya ayıracağınız vakti belirlemek mümkün. Örneğin: istediğiniz bölümün puanının 65 olduğunu varsayalım. Liseyi yeni bitirmiş birisinin, orta derecede zorlukta olan bir sınava girip alabileceği maksimum puan 70’tir. Bu puan öğrencinin lisedeki matematik başarısı yüksek olan birinin alabileceği puandır.

Liseyi orta başarı seviyesinde bitirmiş olan biri 65 puan almak için günde ortalama 1 saat çalışarak bir buçuk ayda 65 puanın üzerinde rahatlıkla alabilir. İlk 20 gün günde 1 saat IQ testlerine, 30 gün matematiğe zaman ayrıldığında, yaklaşık 50 günde 65 Yabancı Uyruklu Öğrenci sınavında İQ, matematik ve geometri soruları bulunmaktadır.

Matematikten ve geometriden hiç anlamıyorum diyen birinin Yabancı Öğrenci sınavında 65 puanın üzerine çıkması ancak şans ile olur. İstenilen bölüm Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık vs. gibi bölümler ise matematik ve geometri yapabiliyor olmanız gerekmektedir. Çünkü bu bölümler en az 80-85 puan ile girilebilmesi mümkün olan bölümlerdir.

Sınava, yani YÖS’e nasıl çalışılacağı konusunda tercih edeceğiniz kaynaklar en baş seçenek olmalıdır. Seçeceğiniz kaynak kolaydan zora doğru gitmeli, bol antrenmanlı olmalıdır. Kaynak kitabı aldıktan sonra İQ soruları ile çalışmaya başlarsanız daha eğlenceli başlar ve sıkılmadan ders çalışabilirsiniz. İQ sorularında 5 dakikadan fazla takıldığınız yerleri geçmelisiniz. Bir soruya çok fazla takılırsanız hem diğer soru türlerini öğrenmekten mahrum kalırsınız hem kolay sıkılırsınız.

Yabancı Öğrenci Sınavında IQ Sorularını Çözmek

İQ sorularını çözerken, çözemediğiniz soruları fotoğraf çekip bilen birine atabilir, sosyal medyada soru gruplarına katılıp onlara sorabilir ya da ders anlatan video kaynaklarından faydalanabilirsiniz. En pratik yöntem genellikle Facebook’ta bulunan YÖS gruplarına atıp, size yardım edilmesini beklemektir. İQ soruları en avantajlı ve kolay sorular olmasından dolayı ilk yoğunlaşmanızı buraya yapmanız size zaman kazandırır ve analitik çözümlere karşı zekanızı geliştirir.

Bir İQ kitabı bitirdikten sonra matematik ve geometri konularına çalışmaya başlayabilirsiniz. Matematikten hiç anlamayan biriyseniz ‘’Antrenmanlarla Matematik’’ setini alıp çalışmaya başlayabilirsiniz (Bu bir reklam değildir, istediğiniz matematik kitabını alabilirsiniz). Hiç matematikten anlamayan biri bile bu kitaba çalışarak hem eğlenecek, hem de Yabancı Öğrenci sınavlarından en az 5-6 soru çözecek kadar matematik bilecektir.

Sayısal derslerden anlamayan kişiler genellikle matematiğe önyargılı olurlar. Bu durum geçmişte altyapının eksikliğinden, hocaların anlatamayışından ve tekrar etmemekten kaynaklanmaktadır. Tabii ki zeka önemli bir faktördür lakin matematik profesörü olmaya uğraşmayacaksanız, matematikten az da olsa anlayabilirsiniz. Başarıya ulaşmak, çalışarak tüm kapıları zorlamakla mümkün olur. Henüz çalışmaya başladıktan 2 gün sonra ‘’ben hiç bir şey anlamıyorum’’ demek ve çalışmayı sonlandırmak hedeflediğiniz bölümü de değiştirmenize sebep verebilir.

yös sınavı

Büyük hedefler küçük uğraşlarla meydana gelmez.

Sayısalda altyapısı olan birinin tüm Yabancı Öğrenci Sınavı konularını bitirmesi iki aydan fazla sürmez. Günde 1 saat çalışarak 2 ayda matematiği bitirmek ve ardından tekrar edip soru çözmeye devam etmek gerekir.

Geometri konuları ise her ne kadar YÖS sınavlarında az çıksa da, yüksek bölümleri hedefleyenlerin öğrenmeleri gereken bir derstir. Yabancı Öğrenci sınavını kapsayan geometri konularını bitirmek matematikten daha kısa sürecektir. Ortalama 3 haftada günde 1 saat çalışarak geometri konularını bitirebilirsiniz.

Mat’tan hiç anlamayan kişilerin geometriye yönelmesi sadece zaman kaybı olacaktır. Matematiği tamamı ile bitirip, anladıktan sonra ancak geometriye geçiş yapılabilir. Sınavlarda en çok çıkan soru tipi matematik olduğundan dolayı, az çıkan sorulara çok vakit ayırmak ancak matematiği bitirmiş kişilerin çalışması ile mantıklı olabilir.

Yös Sınavı Kendimden Örnek

Son olarak kendimden örnek vermek gerekirse, liseyi 64.5 diploma puanı ile bitirmiş, vasat bir öğrenciydim. YÖS sınavına hazırlık için sadece İQ çözüyordum. Çünkü hedeflediğim bölümü 45-50 arası bir puan ile kazanabilirdim. 45-50 arası puanı alabilmek için 1 ay boyunca günde 25 dakika çalıştım ve KTÜ’den 56.5, OMÜ’den 45.00, ÇÜ’den 49,95, AÜ’den 48 puan ve diğerlerinden ortalama yine bu puanlar civarı aldım. Yedi üniversitenin sınavına girmiştim. Neden yedi tanesine girdiniz diye sorarsanız, işimi garantiye almaktan ötürü diyebilirim.

Hedeflediğim bölüm Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’ydü. 2015 yılında kazandım ve 2019’da mezun oldum. Bu süreçte onlarca kişiye YÖS sınav sonuçlarına göre üniversite tercihlerinde yardımcı oldum. Birçok arkadaşım aldıkları düşük puan ile hedeflediği bölümlere giremeyeceğini düşünüyorlardı. Onlara bu konuda yardımcı oldum ve düşük puanlarla bir çoğu yüksek bölümler kazanabildi. Bazıları yüksek bölüm kazanamasa bile en kötü ihtimalle 4 yıllık öğretmenlik bölümü kazanabildiler.

Hangi Üniversitenin YÖS Sınavına Başvurmalıyım?

Ailenizin ikamet ettiği yere yakın olmanız her zaman maddi-manevi size katkı sağlayacaktır. Genellikle aileden uzak yerde yaşamak isteyenler aile yoksunluğu çekip, maddi olarak da zorlanmaktalar. Öncelik tercihiniz yaşamayı düşündüğünüz yerdeki üniversitelerin Yabancı Öğrenci Sınavına başvuruda bulunmanız olmalıdır.

Çünkü hedeflediğiniz yerin kendi YÖS sınavına girmeniz, o üniler’in kendi sınavına girenlere, bölümlere alım yaparken avantaj sağlanması demektir. Kısacası üniversitelerin büyük çoğunluğu kendi sınavına girenlere öncelik tanımaktadır.

Aşağıda sayacağım üniversite isimleri, kontenjan ve diğer üni’lere başvururken puanını kullanabilmeniz açısından avantajlı olacağınız isimleridir.

Yabancı Öğrenci Sınavına başvurmakta avantajlı olacağınız üniversiteler sırası ile :

 • İstanbul
 • Ondokuz Mayıs
 • Karadeniz Teknik
 • Çukurova
 • Uşak
 • Yıldız Teknik
 • Süleyman Demirel
 • Mustafa Kemal
 • Ankara
 • Uludağ
 • Adnan Menderes
 • Akdeniz
 • Aydın
 • Atatürk
 • Erciyes
 • İnönü
 • Pamukkale

Yukarıda sıraladığım isimler, YÖS sınavına girip en çok avantaj elde edeceğiniz üni sıralamasıdır. Kaç üniversiteye başvurmalıyım? Diye düşünüyorsanız, maddiyatınızın yettiği kadar cevabını verebilirim. Para vermekten çekinip bir ya da iki üni’nin Yabancı Öğrenci Sınavına başvuran arkadaşlarım ilk sınavda tecrübesizlikten dolayı soruları yetiştiremedi, ikincisinde ise istediği puanı elde edemedi. En az beş üni’ye başvurmanız hem seçeneklerinizi hem şansınızı artıracaktır.

YÖS Sınavı İle Hangi Üniversite Bölümünü Tercih Etmeliyim?

YÖS sınavına girenler, Türkiye’deki üniversiteye geçiş sınavından daha avantajlı durumda oldukları için her zaman yüksek bölümleri tercih etmelidirler. ‘’Yüksek bölümler’’ tabiri, ataması açık olan bölümlerdir. Çünkü günümüzde bazı yüksek dediğimiz bölümlerin atamaları durmuş durumdadır.

YÖS Sınavı açısından avantajlı olmanızı düşünerek başvurmanız gereken bölümü kendi yetenekleriniz çerçevesinde belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin; hayatı boyunca matematiği 40 puandan yukarı geçememiş birisinin İnşaat Mühendisliği bölümünü tercih etmesi o bölümü en az 6 senede bitirebileceği manasına gelebilir. Yeteneklerinizi yüksek bölümlerin gerektirdiği yeteneklere göre karşılaştırmanız gerekmektedir. Sözel konusunda çok kötü olduğunu söyleyen birisinin Hukuk bölümünü tercih etmesi gibi.

Yüksek bölümler sırası ile;

-Tıp

-Diş Hekimliği

-Eczacılık

-Hukuk

-Biyomedikal Mühendisliği

-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

-Gemi İnşaatı ve Gemi Mühendisliği

-Bilgisayar Mühendisliği

-Yazılım Mühendisliği

-Genetik ve Biyomühendislik

-Makine Mühendisliği

-Uçak Mühendisliği

-Elektrik Elektronik Mühendisliği

Saydığımız bölümler günümüzde ve gelecekte sürekli ihtiyacı bitmeyecek olan bölümlerdir. Bu bölümlere başvurmanız mesleki ve maddi açıdan kaygınızı azaltır.

Hangi bölüme başvurursanız başvurun, başarılı olacağınıza inanıyorsanız hiçbir bölümde açıkta kalmazsınız. Ek olarak bir dil öğrenmeniz size birçok kapıyı üniversiteyi bitirmeden açmaya başlar. Bundan dolayı dil bölümü okumak da yüksek bölümler arasında sayılabilir. İngilizce Öğretmenliği okuyan biri, KPSS’den atanamasa bile dil bildiği için birçok kurumda kabul edilecektir.

Liseden vasat bir öğrenci olarak mezun olmanız sizi küçük bölümleri düşünmeye sevk ettirmesin. Lise hiçbir şeyin ölçüsü değildir. Sadece sayısal ve sözel yeteneklerinizi bilmeniz, yeteneğiniz olan tarafa yönelmeniz sizin daha başarılı olmanıza sebep verebilir.

PDR okuduğum zamanlarda YÖS ile bu bölüme gelen çoğu arkadaşım Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik’i tercih ettiğinden dolayı belki pişmanlık yaşıyorlardı. ‘’Daha fazlasını başarabilirdim, böylece mesleki atanma kaygısı yaşamazdım’’ gibi sözler aklınızı meşgul etmeden önce yüksek bölümleri hedefinize kestirin. Oraya ulaşamasanız bile yüksek hedeflere ulaşamayanlar, en az orta seviyede bir bölüm tutturabilirler.

Diploma puanı ile hangi bölümleri kazanabilirim?

Bunlar üni’den üni’ye mutlaka değişmektedir. Diploma puanı ile Tıp, Diş Hekimliği, Fizyoterapi gibi yüksek bölümleri kazanmak mucize sayılabilir. Diploma puanı ile kazanma ihtimaliniz olan en iyi bölümler, tavan puanı 65 YÖS puanı olan bölümlerdir. Tavan puanlarını öğrenmek için ise üniversitelerin taban-tavan puanları bölümüne bakmanız gerekmektedir.

Diploma puanı 90 ve üzeri olan kişilerin yüksek bölüm kazanma ihtimalleri 90 ve aşağısına göre çok daha avantajlıdır. Bunun sebebi, üniversitelerin başarı sıralamasına göre kabul almalarıdır.

Rüşvetin çok döndüğü ülkelerde diploma puanları 100 olan insanlar görebilirsiniz. Genellikle bu kişiler Yabancı Öğrenci Sınavından 60 puandan fazla alamazlar. Bundan dolayı her yere diploma ile başvurmaya çalışırlar. Böylelikle diploma puanı ile başvuran kişilerin önüne geçerek, avantajlı olmalarını sağlamaktadırlar. Tabii ki size rüşvet verin ve diploma puanınızı 100 puan yapın demiyorum. Lakin bu kişilerin başvurması önünüzü çok keseceğinden dolayı, diploma puanı ile yüksek bölümlere ümit bağlamamanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu