TEKNOLOJİ

TOGG Fiyat 2022-2023

TOGG Nedir?

Yerli araba olarak üretilen TOGG ne demektir? Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kısaltmasıdır. Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirkettir. Türkiye’nin yerli otomobilini üreteceğini öne süren Zorlu Holding, TURKCELL, Anadolu Grubu, BMC ve Kıraça Holding’in ortak katılımıyla oluşturulmuştur.

TOGG logosu

TOGG Nasıl Çalışır?

Yerli araba gücünü lityum iyon pillerden sağlamaktadır. Tek bir şarj ile batarya hacmine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi dahil edilecektir. Bununla beraber arabanın bataryaları yaklaşık olarak 30 dakikadan daha kısa sürede %80 kadar kısmını şarj edilebilmesi bilinmekte.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Yerli araba olarak adlandırılan TOGG çalışma şekli elektrik enerjisidir. Elektrikli modülasyon platform ile 300+ ve 500 + km menzil mesafesine sahip olacak olan otomobil, merkezi sisteme bağlı kalacak ve güncellemeleri geldiğinde uzaktan 4G/5G bağlantısı ile güncellenecektir. Çünkü gelişen son teknolojiyle beraber bir çok ürün uzaktan güncelleme aşamasına başlamıştır.

Araçta bulunacak olan Rejeneratif fren sistemi ile yavaşlamalarda ve duraksamalarda motorların dinamo gibi çalışması ve pili tekrar şarj ederek menzili %20’ye kadar uzatması ayarlanmakta. Ayrıca yerli üretim olan bu arabanın arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olmak üzere iki farklı motor gücünde üretilmesi tasarlanmakta. Test edilen son hızı 180 km/sa olacak TOGG aracının 400 HP versiyonunda 0-100 km/s. hızlanması 4,8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7,6 saniyedir.

yerli araba togg tasarımı

2022 TOGG C-SEDAN ÖZELLİKLERİ

Teknik Özellikler

 • Model Yılı 2022-2023.
 • Silindir Hacmi 0 cc.
 • Beygir Gücü 200 Hp.
 • Azami Tork 0 nm.
 • 0-100 Km Hızlanma 4,8 Saniye.
 • Maksimum Hız 220 km/s.
 • Menzil 300 Km.

Genel Özellikler

 • Yerli otomobil Sedan Yeni Nesil Elektrikli 4×2 200 BG
 • Gövde Tipi Sedan
 • Kapı Sayısı 4
 • Yakıt Tipi Elektrik
 • Segment C
 • MTV 0 TL
 • Model Yılı 2022

Togg İç Dizayn

Şanzıman ve Çekiş Sistemi

 • Vites Türü Otomatik
 • Vites Adedi 0
 • Çekiş 4×2 Arkadan Çekişli

Neden TOGG?

TOGG isimli yerli arabanın tercih edilmesindeki en önemli etken çevre dostu olmasıyla alakalıdır. Elektrikli olması hem hava kirliliğini önlemektedir hem de sessiz çalışması avantajı vardır. Ayrıca Türkiye menşei olması emsallerine göre daha ucuz bir araç olmasını sağlayacaktır. Yerli Araba İçin ÖTV Oranı Yüzde 10’a Düştü!

2022 itibariyle ÖTV diliminde motor gücü 160 kW’ı geçmeyen elektrikli araçlar ve aynı zamanda Özel Tüketim Vergisi matrahı 700.000 TL’yi geçmeyen elektrikli ve hibrit araçlar için ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Diğer araçlar için ise yüzde 40 ÖTV alınacaktır.

yerli araba iç dizayn

TOGG Fiyat 2022-2023

TOGG Sedan fiyatı ne kadar, özellikleri nelerdir? Yerli otomobil olan TOGG logo anlamı nedir? Yerli arabanın fiyatı, Fiyat Listesi belli oldu mu? Gürcan Karakuş gibi sorgulamaları arama motorlarında sıklıkla yapılıyor. 2022’nin sonu veya 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor. Yerli araba özellikleriyle ve ihtişamlı görünümüyle popülerliğini korumaya devam ediyor.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş şöyle konuştu: Hiçbir profesyonel şirket trafiğe çıkış tarihi belli olmayan bir araç için erkenden fiyat vermez, veremez, vermemeli demişti. Lakin şu zamana kadar olan ilgi ve alaka oldukça yüksek. Bu sebeple yerli aracımız olan elektrikli araba fiyatı henüz belirlenmemiştir.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş Kimdir?

Daha önce bir çok önemli işlerde yönetici pozisyonunda yer alan Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch marka Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. Ayrıca 2007 yılında Bosch’un Almanya’daki fabrikasına geçen Karakaş, o tarihten bugüne kadar grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görevine devam ediyordu. Karakaş son olarak TOGG’da CEO’luk görevini yapmaya başladı.

Yerli araba

Yerli Araba Nerede Üretiliyor?

Yerli araba TOGG, 2020’de Gemlik Bursa’da bulunan TSK’ya ait bir arazi içerisinde üretilmektedir. Ayrıca burada inşasına başlanıp,2021’nin sonlarında tamamlanması planlanan bir fabrikada üretilmekte. İlk aracın 2022’de banttan çıkması ve satışa başlanması planlanmıştı ve öyle de oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu