NASIL BESLENMELİYİZ?

Su Diyeti Zararları

Su Diyeti Zararları ve Faydaları Nelerdir?

NASIL BESLENMELİYİZ ?

Su diyeti (Su Orucu) nedir? Bu diyet belirli bir sürede sadece su tüketerek, vücudun toksinlerden ve ödemlerden arındırmak için yapılan bir yöntemdir. Vücudun kimyasal atıklardan, genetiği değiştirilmiş gıdaların etkisinden arındırılmak için de su orucu yapılır. En çok tercih edilen kilo verme yöntemi su diyetidir.

Su diyeti sağlık sorunlarında kurtulmak için ya da zayıflamak amacıyla yapılır. Bu diyeti yapmaya başlamadan önce diyetisyen kontrolü doğrultusunda program hazırlanmalıdır. Başlangıç olarak maksimum 24-72 saat yapılması önerilmektedir. Günlük ortalama 3 litre su tüketerek vücudunuzun otofajiye girmesini sağlamalısınız. Bundan dolayı 3 gün olarak başladığınız bu diyette günlük kilo kaybınız 900 gram civarı gerçekleşmektedir.

Su Diyetinin Faydaları ve Zararları

Su diyeti vücudumuzdaki zararlı maddeleri ve hasarlı hücreleri temizleyerek yeni hücreler oluşturmasında rol oynar. Diyet, organlarımızın temizlenmesinde ve hücre içerisindeki patojenlerin yok olmasında etkendir. Bundan dolayı diyetisyen ya da doktor kontrolünde yapılan su orucu; kansere, kronik hastalıklara, tansiyon hastalarına ve kalp hastalarına fayda sağlar. Bu yüzden bilinçsiz şekilde ya da kontrolsüz yapılan su orucu vücuda zarar verebilir.

Su diyetinde, günlük su ihtiyacının yanlış karşılanması durumunda bazı rahatsızlıklar oluşacaktır. Bunlardan bazıları; baş ağrısı, ciltte kuruma ve dökülme, susuzluk hissi, idrar renginde koyulaşma gibi bulgular oluşmaktadır. Bilinç kaybı, sinirlilik hali, hızlı nefes alıp verme, baş dönmesi gibi bulgular da ortaya çıkabilir. Lakin böyle durumlar yaşandığı takdirde size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Su Diyeti Kimlere Önerilmez?

Su orucu, hamile olan kişilere ya da gebelik sürecinde olanlara kesinlikle önerilmez. Ayrıca gut hastalığı olanlara, yeme sorunu olan kişilere, yaşı ilerlemiş olanlara ve şeker hastalarına kesinlikle önerilmemektedir. Bu yüzden diyetisyen kontrolü olmadan yapılan diyetler, olumsuz sonuçlar çıkabilir. Kısacası su diyetinin bilimsel bir yöntemi olmasa da, doktorunuz tıbbi gözetim için bu konuda size yardımcı olacaktır.

10 Günlük Su Orucu

Minimum 5 günlük su diyeti deneyiminiz olduysa 10 günlük su diyeti yapmaya başlayabilirsiniz. Sağlıklı sonuca ulaşmak için iyi diyetisyen eşliğinde veya sağlık hizmeti veren özel kuruluşlardan destek alınmalıdır. Fakat diyete başlamak kadar bitirmekte önemlidir. Bu yüzden diyetinizin bitmesiyle birlikte özel beslenmeye başlamanız gerekmektedir. Ayrıca su orucu yapan kişilerden bilgi almanızın faydası olacaktır. Deneyimli kişilerden fikir alışverişi yapmak size bu süreçte güven verecektir. Dolayısıyla, 10 günlük kısa bir süre bu diyeti yapmak çok zor olmayacaktır. Son olarak su diyeti bittiğinde psikolojik olarak güçlü hissedeceksiniz.

Başa dön tuşu