RÜYA TABİRLERİ

Saçma Rüyalar Görmek Psikolojik Yorumu

Saçma Rüyalar Görmek

Bazen çok manasız rüyalar görürüz. Olay örgüleri birbiri ile bağlantısız ya da komik bir biçimde görülebilir. Bu rüyalar tek başına yorumlanırsa aynı şekilde yorumu da saçma olacaktır. Çünkü bu tür rüyalar aslında birçok bilinçaltı ve duygunun karmaşasını temsil eder. Bu yüzden parça parça alınıp yorumlanabilir. Örneğin, rüyada biriyle evlenmek ve hemen ardından o kişiyle tarla kazmaya başlamak, aslında mantıksız bir devam niteliği taşımaktadır. Ama burada rüyada evlenmeyi ayrı yorumlamak ve tarla kazmayı ayrı yorumlamak gerekir.

Aslında o tür rüyalar bir anda görmemiş olabiliriz. İlk rüyayı görüp, yarım saat sonra da başka bir rüya görmüş olabiliriz. İkisini bir arada hatırlamamız sebebiyle de bize saçma gelebiliyor. Eğer saçma rüyalar görüyorsanız ve bu kabus gibi geliyorsa rüyada kabus görmenin psikolojik yorumunu okuyabilirsiniz.

Saçma Sapan Rüya Görmek

Saçma rüya görmemizin temel sebebi nedir? Bu tür rüyaları çok görüyorsak ne yapmalıyız? İşte bu soruların cevabı insanın kendisinde saklıdır.

Saçma rüya görmenin temel sebepleri:

  • Çok takıntılı biri olmak,
  • Uzun süre uyumak,
  • Kesintili uykular yaşamak,
  • Gece uyurken film, müzik gibi şeyleri dinlerken uyuya kalmak,
  • Fikir konusunda uçuşmalar yaşamak.

Saçma Rüyalar Görmeyi Engellemek İçin Öneriler

Garip rüyalar görüyorsanız, stres, endişe veya uyku yoksunluğundan kaynaklanıyor olabilmekte. Garip rüyalar görmeyi bırakmak için, stres seviyelerini yönetmeyi ve bir uyku rutinine bağlı kalmayı deneyin. Bir garip rüyadan uyanırsanız, tekrar uykuya dalmak için derin nefes alın veya rahatlatıcı bir aktivite kullanın.

Bazı yiyecekler hayal dünyasına ne kadar kolay sürüklendiğinizi etkileyebilmekte. Ancak zinde bir gece uykusuna neden olan yiyecekler sizi sadece uyutmakla bırakmaz. Anekdotsal olarak, birçok insan baharatlı veya ağır bir şey yedikten sonra garip bir şekilde canlı rüyalar gördüğünü bildirmektedir. Bazı uzmanlar bunun ateşli yiyeceklerin vücut ısınızı yükseltmesi ve bunun da daha kötü uykuya sahip olmanıza neden olabileceğinden şüphelenmektedir. Biraz daha bilinçliyseniz, hayallerinizi daha net hatırlama olasılığınız daha yüksek olabiliyor. Stanford Üniversitesi uyku uzmanı Emmanuel Mignot Wall Street Journal’a verdiği demeçte şöyle diyor: Ne kadar çok yerseniz, vücudunuzun tüm bu yiyecekleri sindirmek için o kadar çok çalışması gerekir. Çok çalışan vücut ise sabah yorgun uyanır.

Eğer ilaç kullanıyorsanız kullandığınız ilaçların yan etkileri olabilmekte. Bu yan etkilerden dolayı da bu tür rüyalar görüyor olabilirsiniz.

Özellikle, antidepresanlar. Siz ve doktorunuz onları almayı bırakmanız, dozunuzu düşürmeniz veya başka bir reçeteye geçmeniz gerektiğine karar verirseniz, hayallerinizin etkilenmesi için iyi bir şans vardır. Özellikle ilaçları yavaşça sivrilmek yerine hızlı bir şekilde kesmelisin. Bu durum tekrar olma eğilimindedir. Çünkü antidepresanlar beyninizdeki nörotransmitterlerin (veya kimyasal habercilerin) seviyelerini değiştirerek çalışır. İlaçları durdurmak, bu nörotransmiterlerin nasıl davrandığını etkileyebiliyor. Bu da garip veya rahatsız edici rüyalara neden olabilmekte.

Televizyon İzlemenin Uykuya Etkisi

Mavi ışık kesintisine ek olarak, TV izlemekten kaynaklanan görüntüler uyku deneyiminizi etkileyebiliyor. Elbette, en sevdiğiniz şovları yakalamak, dönmeden önce gevşemek için harika bir yol gibi görünebilmekte. Ancak bir kez uykuya daldığınızda (dizüstü bilgisayarınızın veya tabletinizin yaydığı mavi ışık sayesinde biraz zaman alabilir), rüyalarınız oldukça garip olabiliyor. Çocuklar üzerinde yapılan çalışmalar, yatmadan önce medya izlemenin kabus riskini önemli ölçüde artırdığını bulmuştur.

Bazı uzmanlar, bunun nedeninin küçük çocukların neyin gerçek ve neyin sahte olduğu arasındaki farkı söylemekte zorlanmaları olabileceğini söylüyor, bu yüzden TV’deki şeylerin onları korkutma olasılığı daha yüksek. Ancak yetişkinler de geceleri ekranda gördüklerine karşı bağışık olmayabiliyor. 2.000 yetişkinle yapılan bir İngiliz anketinde,% 60’ından fazlası korkutucu veya korkunç bir şov izledikten sonra kötü rüyalar görme olasılığının daha yüksek olduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu