RÜYA TABİRLERİ

Rüyaların Psikolojik Yorumu

Rüyalar Psikolojik YorumuRüyaların Psikolojik Yorumu ve Rüya tabirleri makalemiz Ali Yonca tarafından hazırlanmıştır. Bir kısım insanlar tarafından rüyalar tamamen manevi olarak algılanıyor. Bir kısım tarafından ise tamamen psikolojik olarak alınıyor. Dolayısıyla iki taraf da bulunduğu örf, adet ve fikirlere göre bir yorum katar. Asıl olan, ne tamamen bilinçaltı ne de manevi olmasıdır. Manevi olanı görmek için maneviyatı benimsemek gerekir.  Örneğin, hiçbir Hristiyan’ın rüyasında peygamberimizi gördüğünü duydunuz mu?. Muhtemelen duymamışsınızdır. Bunun hem maddi hem manevi açıklamaları vardır. Şimdi asıl soruya gelelim.

Rüyaların Psikolojik Yorumu

Rüyamız psikolojik mi yoksa manevi bir rüya mı? Bunu anlamak için rüyanızı iyi hatırlamanız gerekiyor. Örneğin, rüyanızda biriyle mesajlaştığınızı gördünüz. Ve bir gün öncesinde ya da geçmişte mesajlaştığınızı hatırladınız. Bu mesajlaşmanın sizde etki bıraktığını düşünüyorsanız, bilinçaltı rüya olma ihtimali yüksektir. Çünkü günlük yapılan işlerin rüyada görülmesi, her gün yapıldığından dolayı olabilir. Zihin, çok yapılan faaliyetleri depolar. Bundan dolayı, zihin sürekli size hatırlatmaya çalışır. Uyurken zihin çok aktif olarak çalışır. Bu nedenle, düşündüklerinizin çoğu rüyanıza gelmese bile rüya görmüş hissi verebilir.

Hangi Rüya Görülürse Psikolojiye Dair Problem İşareti Verebilir?

Zihnimizin ne kadar sağlıklı olduğunu bilmek isteriz. Bunun için en iyi zaman uyku halidir. Rüyamızda ne gördüğümüzden çok, bizde ne his bıraktığı önemlidir. Çünkü, eğer bize kötü hissettiriyorsa, bilinçaltımızda kötü olarak yerleşmiş demektir. Bu da psikolojik olarak bizi etkiler. Şimdi örnekler vererek yorumlayalım.

Örnek  1: Rüyada ıssız bir çölde yürüdüğünü gören kişi, kendini yalnız hisseden biridir. Eğer çölde yürümek size iyi hissettiriyorsa bu sakinliği sevdiğinizi gösterir. Korkunç geliyorsa terkedilmiş hissi yaşadığınızı gösterir.

rüya tabirleri psikolojik yorum

Örnek 2: Kendini uçarken gören biri düşünelim. Bu kişi gelecekte olumlu şeylerin kendisini beklediğine inanır. Bu da bilinçaltında kendisini mutlu eden bir durum olduğu için rüyasında uçtuğunu görür. Rüyasında bir dağın zirvesinde olsa da aynı şekilde yorumlanabilirdi. Çünkü insanların kendilerini  yükseklikte görmesi, bulunduğu aşağılık psikolojisinden kurtulup yukarılara çıkmayı hedeflemesi demektir. Sürekli kendini geliştirip bir hedef peşinde koşanlar, bir umudun çerçevesinde bu eylemlerini gerçekleştirirler. En genel itibari ile bu kişiler kendilerini özgür hissetme peşindedirler. Bu nedenle, özgürlüğe yeni kavuştuğunu düşünen kişiler bu rüyaları çok görebilirler.

Not: Gördüğünüz rüyalar bilinçaltı mı yoksa manevi mi?. Bunu tam olarak anlamak için hem normal rüya tabirine hem de psikolojik yorumuna bakmalısınız. Hangisi sizi daha çok yansıtıyorsa o çeşitten görmüş olursunuz.

Rüyada Birinden Kaçmanın Psikolojik Yorumu

Rüyada birinden kaçtığını gören birini düşünün. Bu kişi kendi çevresinden biriyle sorun yaşıyor olabilir. Bu sorunu çözemeyeceğini bilinçaltına yerleştirmiş ise rüyasında kaçtığını görür. Aslında bu rüya bize problemin asıl kaynağını anlatır. Kaçtığımız şey her ne ise ondan korktuğumuzu gösterir. Bu korkuyu yenmek için üzerine gitmeniz gerekir. Var olan problemden kaçmak yerine bu problemi çözebilecek alternatifler üretilmelidir.

Örnek 4: Suyu rüyasında gören biri duygularının ne durumda olduğunu anlayabilir. Eğer su temiz ise yaptığımız işlerde vicdanımızın rahat olduğunu gösterir. Su bulanık ise yaptıklarından tereddüt eden birini anlatabilir. Dolayısıyla, su kirli ise yaptığı faaliyetlerden pişmanlık duyduğunu simgeleyebilir.

Örnek 5: Rüyanızda araba sürdüğünüzü görüyorsanız bu yol psikolojik olarak size çok şey anlatabilir. Kişi, arabanın kontrolünü doğru bir şekilde sağlıyorsa duygularını kontrol edebilen bir yapıya sahip demektir. Aynı zamanda özgüveni de yüksektir. Arabaya düzgün sürmenize rağmen yollar bozuksa, bu sizin etrafınızdakilerden rahatsız olduğunuz manasına gelebilir. Birçok probleme rağmen sizin onları alttan aldığınızı gösterir.

Karabasan (Uyku Felci) Nedir?

Rüyadan uyanmanıza rağmen hareket edemediğiniz olmuştur. Buna halk arasında “karabasan” psikolojide ise “uyku felci” denmektedir. Aslında kişi uyandığını düşünür ve böylece hareket etmeye çalışır. Halbuki kişi hala uykudadır ve rüya ile bilinç arasında geçişi yapmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, gördüğü şeyin rüya olmadığını ve gerçek olduğunu düşünür. Göğsünün üzerine bir ağırlık konmuş hissi verir. Bazı insanlar böyle anlarda öldüğünü düşünebilir.

Peki, bu neden yaşanır? Bu tür durumlar kişini aşırı stresli ya da yorgun olduğu zamanlarda yaşanabilir. Uyku felci ile ilgili bilgiyi o anda aklına getirebilen kişi bunun normal bir durum olduğunu anlar. İlk defa karşılaşan ve bunu bilmeyen biri ise paniğe kapılır. Bu durumda sadece birkaç saniye bekleyerek kendimizi rahat bıraktığımızda bu durumdan kurtuluruz. Yorgunluk halinde, sırt üstü yatarken, oksijenin az olduğu yerlerde yatarken ve çok stresli durumlarda görülür. Çünkü beynin çalışma sistemi enerjiye bağlıdır. Enerjiniz düşükse, beyin de az çalışır.

Yazan: Psikolojik Danışman Ali Yonca

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu