RÜYA TABİRLERİ

Rüyaların Psikolojik Analizi ve Tabirleri

Rüyaların Psikolojik Analizi kendimiz hakkında birden fazla ipucu verir. Rüyalarınızı psikoloji ilmine hakim birinin yorumlaması rüyalarınızın asıl manasını anlamanıza yardımcı olacaktır. Görülen rüyaların sıklığı, nedeni, bilinçaltı sebepleri ve diğer tüm psikolojik süreçleri öğrenmek için başlıklara ayırarak rüyaları yorumladık. Psikolojik Danışman Ali Yonca’nın görüşleri alınarak aşağıdaki rüyalar yorumlanmıştır.

Rüyada Ölmek Psikolojik Yorumu

Ölmek bize normal hayatımızda çok kötü bir durum gibi gelse de rüyamızda kötü bir his bırakmayabilir. Rüyada ölmek size nasıl hissettiriyor öncelikle bunu ele alın. Rüyada öldüğünü gören kişilerin çoğunluğu stresli ve üzüntülü bir dönemden geçiyor olabilir. Ölmek psikolojik yıpranmayı temsil eder. Kişinin öldüğünü görmesi yalnızlık hissettiğine ve kendisini anlayanın olmadığına yorumlanabilir. Ölüm psikolojik olarak yalnızlık hissi ile bağdaştırıldığı için rüyada görülen ölüm yeterince ilgi ve değer görmediğini hissetme ile yorumlanır.

Rüyada bir başkasının öldüğünü görmek birine karşı duyulan özlemi temsil eder. Rüyada birinin ölmesi sizi hüzünlü hissettirdiği için var olan duygu aslında hüzün duygusudur. Hüzün duygusu birini özlediğinizi ama uzakta olduğu için görüşemediğinize yorumlanır. Temeldeki duygu hüzün ve özlemdir. Bundan dolayı ölüm sizi ondan ayırmanın rüyadaki temsilidir.

Rüyaların Psikolojik Analizi
Rüyaların Psikolojik Analizi Sadece Psikoloji Bilimini Bilen Biri Tarafından Yapılabilir.

Rüyada Yüksek Bir Yerden Düşmek Psikolojik Anlamı

Yükseklik, insanları çoğu zaman korkutmuştur. Yükseklik korkusu adrenalin hormonu tarafından salgılanarak oluşur. Adrenalin hormonunu normalden çok salgılayan insanlar rüyalarında yüksekten düşme, hızlı trene binme ve heyecan veren işleri görmeleri normaldir. Adrenalin hormonunun yüksek olmasının temel sebepleri korku filmi izlemek, lunapark gibi yerlerde tehlikeli aletlere binmek, yüksek yerlerden dalış yapmak ve buna benzer heyecan verici faaliyetleri yapmak olabilir. Bazen stres ve korku da adrenalin hormonunu yükseltebilir. İntihar düşüncesi olan insanların adrenalin hormonları yüksek olabilir. Bundan dolayı bu kişilerin de rüyasında yüksekten düşmesi normal olabilir.

Rüyaların Psikolojik Analizine genel bir yorum yapmak gerekirse, yüksek bir yerden düşmek kişinin heyecanlı bir süreçten geçtiğini ve rahatlamak için çaba verdiğini gösterebilir. Bazı psikologlara göre ise rüyada düşmek kendini kontrol edemeyen insanların kontrolsüzlüğünün yansıması olarak yorumlamışlardır. Evlilik sürecinde olan birisinin de bu rüyayı görmesi olasıdır. Bazen yattığınız yatağın yan tarafı yüksek ise oradan düşme korkusu da size bu rüyayı gördürebilir.

Bu rüyayı görmek sizi rahatsız ediyorsa sizi rahatsız eden ve kaygılandıran durumlardan uzaklaşın. Örneğin, yatağınız çok yüksek ise yataktan düşmenizi engelleyecek tedbirler alın. Sizi heyecanlandıran durum ve olayları biriyle paylaşın. Otokontrolünüzü sağlayamıyorsanız sosyalleşin. İntihar düşünceniz var ise psikoloğa gidin. Tüm sorunlardan uzaklaşmanıza rağmen sizi korkutan rüyalar görmeye devam ediyorsanız bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Rüyada Kavga Etmek Psikolojik Analizi

Kavga, mücadelenin ve gayretin psikolojik sembolüdür. Rüyada dayak yemek ise pasifliğin ve bıkmış olmanın yansımasıdır. Rüyada kavga ediyorsanız kavga ettiğiniz kişi sayısını düşünün. Eğer bir kişiyle kavga ediyorsanız, sorun yaşadığınız kişi ile sorunları çözmek istediğinize yorumlanır. Bir topluluğa karşı kavga ediyorsanız çevrenizin baskılarından muzdarip olduğunuzu gösterir. Çünkü kavganın psikolojik temeli istek ve gayrettir. Rüyayı gören kişi toplumsal ve bireysel baskıları içinde biriktirerek son noktaya geldiğinde çözüm adımı atıyor olabilir. Aslında sorunun başında atılması gereken adımlar daha sonra atıldığında kişide öfke ve bitkinlik oluşması gayet doğaldır. Bu duygularla mücadele veren kişiler genellikle rüyasında kavga ettiklerini görebilmektedir.

Bazı durumlarda ise travmatik olayların yansıması olabilmektedir. Yakın zamanda görülen ya da yaşanan bir kavga bilinçaltınızda uzun süre yer edinir. Bu da sizin birine karşı olan öfkenizi tam olarak alamamanızdan kaynaklanabilmektedir.

Rüyanızda sık sık kavga görüyorsanız, streslerinizi sürekli içinize attığınızı göstermektedir. Problemleri daha erken çözmeye gayret etmelisiniz.

Rüyada Araba Sürmek Psikolojik Yorumu

Araba kullanmak kişinin sorumluluk sahibi biri olduğunu gösterir. Bir gemiyi kullanmak da aynı şekildedir. Arabaya yön vermek ve bir rota üzerinde hareket etmek girişken duygulu insanların görebileceği rüya tiplerindendir. Arabada tek başınızayken yolculuk yapıyorsanız maddi manada bir gayretiniz olduğunu simgeler. Yollar düz ve pürüzsüz ise aldığınız kararda tereddütsüz bir şekilde ilerleyecek gücü kendinizde hissediyorsunuz demektir. Yollar taşlı ve çukurlu iken araba sürüyorsanız zor ve stresli de olsa bazı sorumlulukları sizin üstlenerek gayret ettiğinizi simgeler.

Örneğin, bir annenin kendini rüyada araba sürüyorken görmesi, eşinden yeterli desteği alamadığı için sorumluluğu kendine yüklemesini simgeleyebilir. Çünkü araba, gemi, uçak kullanmak gibi liderlik gerektiren işler kişinin sorumluluğu kendisinin üstlenmesinin gerektiğini hissetmesi nedeniyle görülebilmektedir. Zorunluluk nedeniyle üstlenen bu sorumluluklar kişiyi ilk başlarda yıpratabilir. Bundan dolayı kişinin rüyasında çukurlu ve taşlı yolları görmesi olağandır. Araba içerisinde birden fazla kişi varsa, bir topluluğa karşı sorumluluğu ele aldığınızı gösterir. Bu, bir sınıf olabilir, bir evin sorumluluğu olabilir.

Kısaca kişi yeni sorumluluklarında yön vermenin sembolik bir görüntüsü olarak araba sürdüğünü görebilir. Kişinin algısına göre değişebilmekle beraber genellikle yön vermek ve ilerlemek bilinçaltımızla araba ile bağdaşmaktadır.

Rüyada Fare Görmek Psikolojik Analizi

Farelerin görülmesi kişiden kişiye farklı yorumlanmalıdır. Fareden korkan birinin rüyasında fare görmesi, yaşadığı ev içerisinde kendini rahat hissetmediğini ya da bazı kaygılar yaşadığını temsil eder. Fareden korkmayan birisinin rüyasında fare görmesi ise çok düşünceli biri olduğunu simgeler. Çok düşünen ve neredeyse bunu takıntı haline getiren insanlar evde birden çok fareyi rüyasında görebilir. İnsanın aklında dolaşan birden çok sorun ve düşünce kendisini sembolik olarak çevirmeye meyillidir. Uykuda görülen fareler sembolik olarak zihni kurcalayan birer kemirgen gibi düşünülebilir. Bilinçaltında bulunan sorunların çokluğuna göre birden fazla görülebilmektedir.

İnsan zihni hayvanların özelliklerine göre rüyada sembolleştirme eğilimindedir. Sadece hayvanları değil, somut ve soyut olan her şey ile zihin kendine göre bir sembol oluşturabilir. Bunu önceki yazılarımızda da söylediğim gibi son kez örnek vermek istiyorum. Örneğin, büyük sorunların içinde olduğunuzu ve içinden çıkamadığınızı düşünüyorsanız, rüyanızda boğulduğunuzu, denizde yüzmeye çalıştığınızı görebilirsiniz. Bir başka örnek olarak, kişinin algısında yılan düşman olarak sembolik hale gelmiş ise rüyasında yılanı öldürmesi kişinin düşmanına olan kinini temsil edebilir. Burada yapılan yorumlar insanların genel olarak zihinlerinde sembolleştirdikleri hayvan ve figürlere göre yorumlanmıştır. Aslında rüya yorumu bireyi değerlendirerek, anlatış şekli analiz edilerek ve geçmişine inilerek yorumlanması gereken bir daldır. Rüyalar psikolojik geçmişle alakalı birçok ipucu verebilmektedir. Bundan dolayı iyi incelenmesi ve bu alanda uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, rüyada birden çok fare görmek düşünce ve takıntıları, rüyada tek fare görmek ise evde bir durumdan dolayı rahatsız olduğunu temsil edebilmektedir.

Rüyada Balık Görmek

Rüyada balık görmeyi incelerken önce balığın şekline, ardından balığın yüzdüğü suya odaklanmamız gerekir. Bir balığı temiz suda yüzerken gördüyseniz bir sorununuz olduğuna ama bu sorunu çözmenin kolay olacağına inandığınızı temsil eder. Balık bulanık bir suda yüzüyorsa sorunlarınızın birbirine girdiğini ve karmaşık bir hal aldığını temsil edebilir. Rüyanızda balık size sürekli bakıyorsa ciddi bir problemin sizi sürekli rahatsız ettiği manasına gelir.

Okyanusta yüzen beyaz bir balık gördüyseniz sembolik olarak spermle bağdaştırılabilir. Rüyayı gören kişi kendisinin hamile olduğunu düşünüyorsa bu tür rüyalar görmesi olağandır. Rüyanızda balığı yiyorsanız sorununuzu çözdüğünüz ve rahatladığınız manasına gelmektedir. Ölü bir balık gördüyseniz, yakın zamanda büyük bir üzüntü yaşadığınızın yansıması olabilir. Bir yakının ölmesi, bir ilişkinin yeni bitmesi, işine son verilmesi vb. gibi.

Rüyada Eski Sevgiliyi-Eşi Görmek Psikolojik Analizi

Eski sevgili veya eşi görmek duygusal bağınızın tam olarak bitmediğini anlatmaktadır. Duygusal bağ dediğimiz hala onu seviyor olmanız değil, alışmışlık duygusu ile yaşanan güzel anıların sizdeki kalıntılarıdır. Eğer duygusal biriyseniz ve kolay bağlanıyorsanız bu tür rüyaların peşinizi bırakmaması da doğaldır. Yeni bir eş ya da sevgili bulsanız dahi bazen bu rüyalar görülebilir. Çünkü duyguların en yoğun yaşandığı dönem romantik ilişkilerin yaşandığı dönemdir. Romantik ilişkileri 3 aydan daha fazla süren kişilerde bağlanma görülmektedir. Bu bağlanma sadece duygusal bağlılığı değil, zihinsel alışkanlığı da beraberinde getirmektedir. Sabah uyandığınızda aklınıza gelmesi, akşama kadar sohbet etmeniz, güvendiğiniz kişiye sırlarınızı açmanız vb. tüm süreçler sizi karşı tarafa bağımlı bir hale getirir ve alışkanlık edinirsiniz. İlerleyen süreçlerde bir ayrılık yaşadığınızda ilk zamanlar geri dönme hissi yaşamasanız da ileriki dönemlerde kötü anılar yavaş yavaş zihinden silinmeye başlayacaktır. Böylelikle aklınızda kalan sadece olumlu anılar olacaktır.

Travmatik durumlar haricinde genel olarak romantik ilişkilerde ayrıldıktan iki ay sonra çiftlerde geri dönme isteği oluşabilmektedir. Bu istek seviyor olmaktan çok, alışmışlık nedeniyle olabilmektedir. Alışkanlıklarımız bilinçaltımıza yerleşir ve rüyalarımızda karşımıza çıkabilir. Bundan dolayı rüyada görülen eski sevgili veya eş onunla geçirdiğiniz iyi anılar şeklinde görülebilir.

Rüyada eski sevgilinize sarıldığınızı görüyorsanız onu özlediğinizi temsil edebilmektedir. Ama rüyanızda sarılmak yerine tartıştığınızı görüyorsanız kötü bir ayrılığın kalıntısı olabilmektedir. Kötü ayrılıklar kişide sadece üzüntü değil, nefret de oluşturmaktadır. Bundan dolayı rüyada tartışmak iki duygunun karışımını sembolize etmektedir.

Rüyaların Psikolojik Yorumu adlı makalemizde de bu konulardan bahsettik.

Rüyaların Psikolojik Analizi konusunda daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu