RÜYA TABİRLERİ

Rüyada Kabus Görmek Psikolojik Yorumu

Rüyada Kabus Görmek rahatsız edici bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır. Kabus görmenin tek bir nedeni bulunmamaktadır. Stres, travmalar, yeni yaşanmış olaylar, yeni bir ülkeye taşınma vb. tüm duygu etkenleri kabus görmenize sebep verebilir.

Rüyada Kabus Görmek

Kâbus görmek aslında bizim hakkımızda çok şey anlatır. Panik bir kişilik miyiz? Eski hayatımızın hala etkisinde miyiz? Bilinçaltımızda neler var? Gibi birçok soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Kâbus görmek istemiyorsanız uyumadan önce yatış şeklinize, odanın sıcak soğukluğuna ve diğer dikkat edilmesi gerekenleri düzenleyin. Odadaki anormallikler de kabus görmenizi etkileyebilir. Kâbus en çok ergenlik dönemi, hamilelik dönemi ve travmatik yaşantılar sonrasında görülür. Geçici olmakla birlikte kişide panik atağa sebep verebilir. Kâbus görmemek için sakin bir hayat yaşamak şarttır. Çok kaygılı insanlar kabus görmeye meyillidir. Kaygılarınızı azaltmak için ana odaklanın. Böylelikle kabuslarınız azalır ve yok olur.

Rüyada Kabus Görmek

 

Kabus Nedir?

Kabus bozukluğu doktorlar tarafından “parasomnia” olarak adlandırılır. Uykuya dalarken, uyku sırasında veya uyanırken meydana gelen istenmeyen deneyimleri içeren bir tür uyku bozukluğudur. Kabuslar genellikle hızlı göz hareketi (REM) uykusu olarak bilinen uyku aşamasında ortaya çıkar. Kabusların kesin nedeni bilinmemektedir.

Neden Kabus Görürüz?

Kabuslar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör tarafından tetiklenebilir:

 • Stres veya kaygı: Bazen evde veya okulda bir sorun gibi günlük yaşamın sıradan stresleri kabusları tetikler. Bir taşınma veya sevilen birinin ölümü gibi büyük bir değişiklik de aynı etkiye sahip olabilir. Anksiyete yaşamak, daha büyük kâbus riski ile ilişkilidir.
 • Travma: Kabuslar bir kaza, yaralanma, fiziksel veya cinsel istismar veya diğer travmatik olaylardan sonra yaygındır. Kabuslar, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olan kişilerde yaygındır.
 • Uyku yoksunluğu: Programınızdaki düzensiz uyku ve uyanma zamanlarına neden olan veya aldığınız uyku miktarını kesintiye uğratan veya azaltan değişiklikler, kabus görme riskinizi artırabilir. Uykusuzluk, kâbus riskinin artmasıyla ilişkilidir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar (antidepresanlar, tansiyon ilaçları, beta blokerler ve Parkinson hastalığını tedavi etmek veya sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için kullanılan ilaçlar dahil) kabusları tetikleyebilir.
 • Madde kötüye kullanımı: Alkol ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı veya yoksunluğu kabusları tetikleyebilir.
 • Diğer bozukluklar: Depresyon ve diğer zihinsel sağlık bozuklukları kabuslarla bağlantılı olabilir. Kabuslar, kalp hastalığı veya kanser gibi bazı tıbbi durumlarla birlikte olabilir. Yeterli uykuya müdahale eden diğer uyku bozukluklarına sahip olmak, kabuslar görmekle ilişkili olabilir.
 • Korkunç kitaplar ve filmler: Bazı insanlar için, özellikle yatmadan önce korkutucu kitaplar okumak veya korkutucu filmler izlemek, kabuslarla ilişkilendirilebilir.

Kabuslar, aile üyelerinde de bir şikayet olarak varsa genetik bir sorundan kaynaklı olabilmektedir.

Sürekli Kâbus Görmenin Sonuçları

Kabus bozukluğu şunlara neden olabilir:

 • Okulda veya işte zorluklara yol açabilecek aşırı uykulu veya araba kullanmak ve konsantre olmak gibi günlük görevlerle ilgili sorunlar,
 • Sizi rahatsız etmeye devam eden rüyalardan kaynaklanan depresyon veya anksiyete gibi ruh hali ile ilgili sorunlar,
 • Başka bir kötü rüya göreceğinizden korktuğunuz için yatağa gitmeye veya uyumaya direnç,
 • İntihar düşünceleri veya intihar girişimleri.

Sürekli Kabus Görmenin Nedenleri ve Sonuçlarını sizler için derledik. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu