Pratiksel Psikoloji

Psikolojim Bozuk Mu Testi

Psikolojim Bozuk Mu? Testi (Öz Değerlendirme)

Günlük yaşamınıza müdahale eden kontrol edilemeyen ve kalıcı kaygı, yaygın kaygı bozukluğunu (YAB) gösterebilir. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde yaygın belirtileriniz olup olmadığını görmek için bu değerlendirmeyi yapın.

Bu Test Kimler İçin?

Yukarıda kaygı uyandıran düşünceler yaşayan insanlar için tasarlanmış soruların bir listesi bulunmaktadır. Sorular, yaygın anksiyete bozukluğu (YAB ) teşhisi konmuş kişiler arasında yaygın olan yaşam deneyimleriyle ilgilidir . Lütfen her soruyu dikkatlice okuyun ve son birkaç ay içinde aynı veya benzer zorlukları ne sıklıkta yaşadığınızı belirtin.

Ne Kadar Doğru?

Bu sınav bir teşhis aracı DEĞİLDİR . Ruh sağlığı bozuklukları yalnızca lisanslı sağlık uzmanları tarafından teşhis edilebilir.

Psycom , değerlendirmelerin tedavi alma yolunda değerli bir ilk adım olabileceğine inanıyor. Çoğu zaman insanlar, endişelerinin meşru veya profesyonel müdahaleyi gerektirecek kadar şiddetli olmadığı korkusuyla yardım aramaktan vazgeçerler.

Yalnız değilsiniz

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne göre, anksiyete bozuklukları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın akıl hastalığıdır ve yaklaşık 40 milyon yetişkini veya nüfusun yaklaşık %18’ini etkiler.

Çocukluk kaygı bozuklukları daha da yaygındır ve ABD’de 13 ila 18 yaş arasındakilerin dörtte birini etkiler.

ABD’de 18 yaş ve üstü 17,3 milyon yetişkini ve dünya çapında 264 milyon kişiyi etkileyen depresyon teşhisi konanların neredeyse yarısına da anksiyete teşhisi kondu.

Bu nedenle, bir daha yalnız hissettiğinizde veya kimsenin anlayamayacağı şekilde, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre dünya çapında kaygı çeken 13 kişiden 1’inin bir parçası olduğunuz gerçeğiyle rahatlayın. Bunu anlayan yüz milyonlarca insan var!

Anksiyete için Nasıl Test Edilirim?

Bunun gibi çevrimiçi testler birinin duygularını anlamasına yardımcı olsa da, profesyonel bir değerlendirme ile takip edilmelidir. Tıp doktorunuz veya psikiyatrist, psikolog veya lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı gibi bir ruh sağlığı uzmanı yardımcı olabilir.

NYU Langone Health’e göre , bir sağlık uzmanı tarafından yetişkinler için yapılacak bir anksiyete testi, fiziksel bir muayeneyi, semptomlarınız ve aldığınız ilaçlarla ilgili birçok soruyu (bazı ilaçlar yan etki olarak anksiyeteye neden olabilir) ve potansiyel olarak Hipotiroidizm gibi kaygıya neden olabilecek herhangi bir fiziksel durumu dışlamak için kan testi.

Fiziksel veya farmasötik nedenler ekarte edilirse, bir sağlık uzmanı daha sonra psikolojik bir değerlendirme yapacak ve semptomlarınız hakkında daha fazla soru soracaktır – bunları ne kadar süredir deneyimlediğiniz ve devam edip etmedikleri veya gelip gitmedikleri ve ailenizden herhangi birinin olup olmadığı da dahil olmak üzere – anksiyete bozukluğu veya depresyon öyküsü var. Bu değerlendirme , anksiyete bozukluklarına eşlik edebilen TSSB veya yeme bozukluğu gibi durumların varlığını da tespit edebilir veya ekarte edebilir.

Çevrimiçi bir akıl sağlığı sağlayıcısı tarafından anksiyete teşhisi alabilir miyim?

Çevrimiçi değerlendirmeler, bir anksiyete bozukluğu ile ilişkili semptomlar yaşayıp yaşamadığınızı size bildirebilirken, semptomlarınızın herhangi bir fiziksel nedenini ekarte etmek veya keşfetmek ve tedavi etmek için bir sağlık uzmanına şahsen başvurmak en iyisidir. Yalnızca kalifiye sağlık uzmanları doğru bir teşhis koyabilir ve size bir tedavi planı başlatabilir.

Anksiyete ( Kaygı ) Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete, genellikle bilişsel davranış terapisi ve bazı durumlarda ilaç tedavisinin bir kombinasyonu yoluyla yüksek oranda tedavi edilebilir.

Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Tüm sonuçlar tamamen anonimdir.

Diğer test ve uygulamalarımız için bu linke gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu