EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Karakter Analizi Soruları – Nasıl Yapılır

Karakter Analizi NedirKarakter Analizi Nedir?

Öncelikle ne işe yarar bunu anlatalım. Karakter analizi, bir kişi hakkında gözlem yaparak tahminlerde bulunmaktır. İyi bir karakter analizcisi 1-2 dakikalık bir gözlemle birçok fikir edinebilir. Sherlock Holmes filmini bilirsiniz.

Oradan örnek verecek olursak, Sherlock’un kadına bakıp parmağında yüzük olmadığını ama yüzük izini gördüğü için önceden biriyle evli olduğunu ama sonradan boşandığını anlaması. Yakın zamanda kendisinden ayrılmış olmasını anlaması. Bakışlarından yola çıkarak kendisinden hoşlanmadığını söylemesi. Buna benzer bir çok gözlem ile karşıdaki kişinin geçmiş, gelecek ve şu anki durumu hakkında iyi tahminler yapılabilir.

Karakter Analizi Yaparken Konuşmaya Odaklanın

Biri konuşurken sürekli küfür ediyorsa bu kişinin geçmişte ailesi tarafından büyük sıkıntılara maruz kaldığını anlayabiliriz. Çünkü küfür eden kişiler genellikle ezilmiş kişiliklerini yukarı çıkarmaya çalışırlar. Bu ezilmeyi de insanlar genellikle ailede ya da okulda yaşarlar. Konuşması çok hızlı biri ise ani kararlar veren biri olduğunu tahmin edebilirsiniz. Karakter analizi yaparken hızlı konuşması birçok şey anlatabilir. Genelde hızlı konuşan kişiler kendilerinin anlaşılmamasından korkarlar. Bundan dolayı kelimeleri hızlıca söyleyip anlaşılmaya çalışırlar. Bu da kişinin kendini değersiz ya da özgüvensiz biri hissetmesi manasına gelebilir.

Karakter Analizi Nedir

Kıyafete Bakarak Karakter Analizi

Genellikle siyah giyinen kişiler ciddi kişilikleri ile bilinirler. Renkli giyinenler ise çok gülmeyi seven kişilerdir. Bundan dolayı “çok renkli bir hayatın var” ifadesi kullanılır. Kıyafetine çok önem gösteren biri ise başka insanların ne dediğine çok önem veren bir kişilikte olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yürüyüşüne Bakarak Karakter Analizi

Karakter analizi yaparken yürüyüş, sadece yavaş veya hızlı olmasına bağlı değildir. Başı eğik yürüyen birinin utangaç kişilikte olduğunu düşünebilirsiniz. Hızlı yürüyen biri ise kalabalıktan hoşlanmayan ve düşünceli bir yapıya sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yavaş yürüyen insanları anlamak zordur. Yavaş yürüyen insanların genelde randevulara geç gelmesi, yavaş hareket etmesi ve küçük şeyleri kafalarına çok takması ile bilinirler.

Göz Teması Kurarak Karakter Analizi

Göz teması kuramayan insanlarda sağlıklı bir öz benlik göremeyiz. Kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Genelde problemleri içine atarak belli bir zaman sonra patlama eğiliminde olurlar. Göz teması kuran insanlar kendinden emindirler. Yüksek özgüvenleri sayesinde karşıdaki kişinin de güvenini kazanırlar.

Yüz İfadelerinden Mizaç Analizi

Sürekli tedirgin bir yüz ifadesi olan biri, her an karşıdaki kişinin kendisine kötü bir şey demesinden korkarak konuşur. Bu kişinin geçmişinde sürekli dışlanmışlık yaşanmış olma ihtimali yüksektir. Çok fazla alıngan kişilikleri vardır. Bu kişilerle anlaşabilmek için güvenlerini tam kazanana kadar tartışmalı konuları açmamalısınız.

Yukarıdaki tüm bilgileri ele alarak kısaca özetleyelim. İnsanların karakterlerini anlamak ne işimize yarar?. Karşıdaki kişinin hassasiyetlerini anlayıp ona göre iletişim kurmamızı sağlar. Karşıdaki kişinin mizacını anlayıp ona göre seçim yapmamızı sağlar. Böylelikle, bunun gibi bir çok konuda bize yardımcı olur. Dolayısıyla karakter analizi yaparken beden dili sözlerden daha önemlidir. Bir insanın beden dili size sözlerinden daha çok şey anlatır. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar üzerinde en etkili olan dil beden dilidir. Örneğin, elini sürekli sağa sola oynatıp konuşan birinin kaba biri olma ihtimali yüksektir. Sürekli başkalarından bahseden insanların gözleri fazla açık olur. Bir soru sorduğunuzda gözlerini kaçıran ve sürekli yüzüne dokunan birinin yalancı olma ihtimali yüksektir.

Karakter Analizinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Karakter analizinde en önemli yöntem karşıdaki kişiye güler yüzlü olmaktır. Karşıdaki kişi sizin güler yüzünüze karşılık donuk bir ifadeyle bakıyorsa bu kişinin geçmişinde ve şu an yaşadığı durumlarda anormallik olduğunu anlayabilirsiniz. Dolayısıyla gülümsemeyen insanların psikolojik bir rahatsızlığa yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Etrafa negatif enerji yayarak insanların kendisi ile sohbet edilmesini engellemiş olurlar. Karakter analizi yapmak şüphecilik demek değildir. Var olan ifadelerin nelerden oluşacağını iyi tahmin etmektir. Size önerebileceğim en önemli şey, başkalarının karakter analizini yapmadan önce ayna karşısına geçerek kendimiz hakkında yorum yapabilirsiniz. Böylelikle başkalarının sizin hakkında ne düşünebileceğini kestirebilirsiniz.

Yazan: Psikolojik Danışman Ali Yonca

Diğer yazılarımız için şuraya bakabilirsiniz: bilgesozler.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu