Fitness

İp Atlama Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı?

İp Atlama Kaç Kalori Yakar?

İp atlama kaç kalori yakar? 30 tane ip atlamak kaç kalori yakar? 150 tane ip atlamak kaç kalori yakar? 300 kere ip atlamak kaç kalori yakıyor? Günde 1000 tane ip atlamak kaç kalori yakar? 20 dakika ip atlamak kaç kalori yakar? İp atlamak zayıflatır mı? Kilo vermek için günde kaç adet ip atlamak gerekir? Günlük ne kadar ip atlamalıyım? İp atlamak hangi bölgeleri etkiler? Zıplamak ne kadar kalori yakar?

İp atlamak sadece hobi için bile yapılabilen etkili kilo verme sağlayan bir spor çeşididir. İp atlama sayesinde formda kalmayı sağlarken sağlıklı bir yaşam için de önemli bir gereksinimi yerine getirmiş olursunuz. Aynı zamanda ip atlamak bütün vücut kaslarını eş zamanlı olarak harekete geçirdiği için sağlık için de birçok fayda sağlamaktadır.

Eğer küçük yaştan itibaren ip atlamıyorsanız bu tam zamanı! İp atlama antrenmanı, kalori yakmanın çok etkili bir yoludur ve hem dışarıda hem de içeride yapılabilir. İp atlama, özellikle boks gibi dövüş sanatlarında bulunur çünkü eller ve ayaklar arasındaki koordinasyonu eğitir. Ancak ip atlama yağ yakmak, eğlenmek ve basit antrenman arayan herkes için kullanılabilir.

İp atlamanın 5 faydası:

1. İp atlamak, kalp atış hızınızı hızla artırdığınız ve yüksek bir yağ yakımı elde ettiğiniz süper kardiyo antrenmanıdır.

2. Bu egzersize başlamak kolaydır. Atlama ipi ile antrenman yapmak ne büyük kaslar ne de çılgın bir zindelik gerektirir. Sakin bir şekilde başlayabilir ve ardından iyileştikçe hem yoğunluğu hem de zorluğu artırabilirsiniz.

3. Atlama ipi çok hafif ve hacmi küçük olduğu için her yere götürebilirsiniz.

4. Atlama, dengeyi çalıştırır. Atlama tekniği biraz pratik gerektirir, ancak bir kez orada oturduktan sonra atlama etkili bir denge egzersizidir.

5. Atlama ipleri her yerde kullanılıyor. Fitness üyeliği veya diğer şeylere ihtiyacınız yoktur! Her yerde ip atlayabilirsiniz.

ip atlama kaç kalori yakar?

Atlama ile hangi egzersizleri yapabilirim?

Atlama, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için sayısız eğitim fırsatı sunar. Hangi egzersizleri yaparsanız yapın, dizlerinizi yumuşak ve esnek tutmanız önemlidir. Atlama ile yapılan klasik bir egzersiz, sanki yürüyüşe çıkmışsınız gibi, yerinde hafif koşu yapmaktır. Atlama ipinizden daha fazla kardiyo yapmak istiyorsanız, ip atlarken yüksek diz kaldırma hareketleri yapın. Tekniğiniz üzerinde gerçekten iyi bir kontrolünüz varsa, ağırlığı ayaktan ayağa değiştirdiğiniz zıplamayı veya bacaklarınızı yan yana atladığınız slalomu deneyebilirsiniz.

İp atlama hangi kasları çalıştırır?

İp atlamak harika bir kardiyo egzersizidir, ancak aynı zamanda vücudu sıkılaştıran iyi bir güç egzersizidir. Atladığınızda vücudunuzdaki hemen hemen her kası kullanırsınız. Atlama ipini sürekli hareket halinde tutarak pazı ve trisepsleri çalıştırırsınız. Yukarı aşağı ve ileri geri zıplarken karın kaslarınızı gergin tutarak karın kaslarınızı çalıştırırsınız. Aynı zamanda, sürekli bir akışta zıpladığınızda bacaklarınızdaki ve kalçalarınızdaki hemen hemen her kası çalıştırırsınız.

İp atlama yaparak kaç kalori yakarsınız?

Atladığınızda dakikada yaklaşık 8-10 kalori yakarsınız. Yani bir atlama ipi ile 10 dakika yaklaşık 100 kalorilik bir kalori yakımı sağlar. Fakat bu kabaca sizin dışarıda saatte 10km hızla koşmanıza eşdeğerdir.

Bir atlama ipi ne kadar uzun olmalıdır? Atlama ipi boyunuza göre doğru uzunlukta olmalıdır. Bir atlama ipinin ortasında ayaklarınız bitişik olarak durun ve her iki tutamağı da yukarı çekin. Kollar size yaklaşık olarak koltuk altının altına ulaşırsa, doğru uzunlukta atlama ipini yakalamışsınızdır. Bir mağazada bir atlama ipi deneme fırsatınız yoksa, evde özelleştirebilmeniz için uzunluğu ayarlanabilir bir ip satın alın.

İp atlama zayıflatır mı?

25-30 yaşlarında olup 90 kilo civarında olan bir yetişkin, ip atlayarak 2 dakikada 30-40 kalori, 10 dakikada 150-200 kalori yakar. Ayrıca çok kısa sürede fazla kalori yakmanızı sağlayan bir egzersiz türü olduğu için, ip atlama zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Başa dön tuşu