EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

Hangi Zeka Türüne Sahipsin – Zeka Türleri

 

Zeka Türleri Nelerdir? Hangi Zeka Türüne Sahipsiniz?

Beyini temsil eden zeka, geniş kapsamlı bir kavramdır. Bundan dolayı bunu türlerine ayırarak incelemek gerekir. Sekiz türü vardır. Bu türler kişiye genellikle genetik olarak geçer. Birine zeki demek o kişinin tüm alanlarda zeki olduğu manasına gelmez. Bir alanda aklını diğerlerinden daha hızlı ve pratik kavrayabilen her insan zekidir. Örneğin, duyduğu her şeyi aklında kolayca tutabilen birisinin sözel türüne bir beyin işlevi vardır. Bu kişiye zeki diyebiliriz. Ya da bir gördüğü bir resmi, kişiyi ve görüntüyü aklında diğer insanlara göre çok daha uzun süre tutabilir. Dolayısıyla bu insan görsel türündedir. Bu kişiye de zeki diyebiliriz.

Şimdi türlerini ve örneklerini vererek yazacağız. Bu türlerin hangisinin sizde olduğunu özelliklere bakarak anlayabilirsiniz. Birden fazla türe sahip olabilirsiniz. Bu türe “çoklu zeka” denmektedir. Bu türe sahip olanlar toplumda hemen fark edilirler. Genelde gülümseyen ve insanlara pozitif enerji veren kişilikte olurlar.

Zeka Türleri Nelerdir?

Sözel-Dilsel Tür Zeka

Kelimeleri iyi kullanma yeteneği olarak bilinir. Bir kalabalığın önünde çok rahat bir şekilde konuşabilirler. Kelimelerle adeta dans ederek konuşurlar. Yazmayı çok severler. Konuşma yapılan ortamda yönetici olma özelliğine sahiptirler. Sunum yapmada bu kişiler ön plana çıkar. Konuşmaları bir yazıya döküp ezberlemek yerine, konuya hakim olup doğaçlama anlatmayı tercih ederler. Şair ve yazarlar genelde bu zeka türüne sahip olurlar.

Görsel Tür Zeka

Bu tür, gözle görülen her şeyi zihne kolaylıkla atmada ustadır. Birçok ayrıntıyı sizlere anlatabilir ve kolayca seçebilir. Örneğin, “10 dakika önce evin önünde park eden araba hangi renkti?” şeklinde bir soruya rahatlıkla cevap verebilir. Gördüğü birini 10 yıl sonra gördüğünde tekrar hatırlayabilir. Görselleri herkesin beğeneceği şekilde tasarlayabilir. Fotoğrafçılar ve modacılar genellikle bu türe sahiptir. Görsel zeka türünde kendini en çok belli eden özellik, gittiği bir yolu tekrar kolayca hatırlayabilmeleridir.

zeka türleri ve özellikleri

Kinestetik-Bedensel Zekalar

Bu türe sahip olanlar vücutlarını çok iyi kontrol edebilen kişilerdir. Spor alanında kendini ıspatlayabilmiş olanlar bu türe sahiptir. Dans etmek, futbol oynamak, basketbol oynamak, jimnastikle uğraşmak, bisiklet sporu, cambazlık ve buna benzer spor türlerine yatkındırlar. Ayrıyeten el yeteneklerinde de kendilerini gösterirler.

Doğacı Zeka

Doğacılar, dünya üzerinde bulunan her şeyi incelemeye meraklıdır. Arkeologların çoğu bu zeka türüne sahiptir. Doğa gezginleri olarak bilinirler. Bu kişiler genelde doğada yaşamayı, bitkilerle beslenmeyi ve onları araştırmayı sever. Hayvanlara karşı sempatileri vardır. Bu kişilerin en belirgin özelliğini, sürekli toplulukla ya da bireysel olarak parklara, doğal yerlere ve balık tutma hevesiyle anlayabilirsiniz.

Ritimsel-Müzik Türü

Ritim ve müzik türü, duyarak öğrenmeyi en iyi bilen zeka türüdür. Taklit etme yeteneği yüksektir. Bundan dolayı bir müziği duyduğunda onun ritmini sözleri ile ezberlemeye çok yatkındır. Bu kişiler genelde Kuran’ı ve şarkıları ezberlemede yeteneklidir. Aynı ritimde tekrar eden her sese uyum sağlayabilir. Çalgı aletlerini kendisi keşfedip çalmaya başlayabilir.

Matematiksel-Mantıksal Zeka

Problem çözmede, puzzle yapmada, ayrıntılı kodları birleştirmede ve sayıları akılda tutmada yeteneklidir. Pratik yolları sürekli arar ve uzun uğraşlardan hoşlanmazlar. Rekabetçi ruhları ile bilinirler. Bulmaca çözme, yeni fikirler üretme ve ince ayrıntılara kolaylıkla hakim olabilirler.

Hangi Zeka Türüne Sahipsiniz?

Çoklu zeka türüne sahip olabilirsiniz. Bu da, sizin bir çok alanda iyi olabileceğiniz manasına gelebilir. Yeteneğinizi keşfetmek için saydığımız alanlar üzerinde uğraşmanız gerekir. Belki de var olan yeteneğiniz körelmeye başlamıştır. Bunun keşfedilmesi için hiçbir zaman geç değildir. Yukarıdaki türleri keşfedin ve çocuğunuzu, kardeşinizi de bu türlere göre deneyin. Böylelikle hangi alanda yetenekli olduğunu bularak onu hayata erken hazırlayabilirsiniz.

Yazan: Psikolojik Danışman Ali Yonca

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu