SÖZLER

Etkili Sözler 2022-2023

Etkili Sözler sayfamızda kısa etkili sözler 2022 – 2023 güncel yazılar bulunmaktadır. Etkileyici aşk sözleri, Etkileyici gece sözleri, Etkileyici anlamlı sözler, Sevgili etkileyici sözler ve Kısa Sözler de bulunmaktadır.

Etkili Sözler Kısa

Şimdiye kadar duyduğunuz en etkileyici söz hangisidir, hatırlıyor musunuz? Şayet sizin için gerçekten önemliyse ve hayatınız için büyük manalar taşıyorsa o sözleri kesinlikle unutmanızın imkanı yok. Etkileyici sözler duyduğunuzda, şayet bu gördüğünüz sözlerin size göre olduğunu düşünüyorsanız, onu bilinçaltınıza kazıyıp, bir daha kesinlikle unutmazsınız. Güzel bir sözü unutmak öyle kolay değildir.

Yıllar geçip gitse de aklınızın bi ucunda yerini asla terk etmez o sözler. Etkileyici anlamlı ve güzel sözler akılda kalıcı olduğu için hayata bakış açınızı da etkileyebilir. En etkileyici sözler, en zor unutulan sözlerdir… Sevgiliye etkileyici romantik sözler söylemek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Sevgiliye Etkili Sözler

Etkileyici sözler, ara sıra bizi düşündüren bazen de sevdiklerimizi bağlayan önemli manalar içerir. Güzel sözler arasında arkadaşa, sevgiliye, aile bireylerine ve yakın çevremize gönderebileceğimiz çok önemli ve özel mesajlar vardır. Bu etkileyici sözleri sevdiklerinizle paylaşarak onlara da bu etkileyici mesajları ve sözleri ulaştırabilirsiniz. Etkileyici, anlamlı ve manalı sözleri mesajlar olarak göndermek için anlamlı sözler ve ağır sözler arasından birini seçerek mesaj olarak göndermeniz kafidir. En etkileyici sözlerden bazıları şunlardır:

Uçmayı çok seviyorsan, bazen düşmesini de bileceksin.

Eğer korkarak yaşıyorsan, sadece hayatı seyredenlerden biri olarak kalırsın.

Kar tanelerinde muhteşem bir anlam gizlidir, o da birbirine zarar vermeden yol almanın mümkün olmasıdır.

Her işte mükemmeli aramayı bırak. Tek ihtiyacın olana sahip olman yeterlidir.

En Etkili Sözler Aşk

Öyle güzel bakardı ki, sadece beni gördüğünü zannederdim. Gençliğimi sadaka verdim şu dilenci yıllara. Sen böyle güzelken bana söz düşmez bakma, şiirler yazdığıma. Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur. ”MEVLANA”

Daha önce pek çok filozoflar tarafından cümle duydunuz ama tam olarak ne anlama geldiklerini bilmiyorsunuz. Burada, anlamanıza yardımcı olacak on iyi bilinen alıntının ana fikrini özetliyoruz.

Sevgiliye Çok Etkili Sözler

“Aynı nehre iki kez girilemez.”
Herakleitos: (MÖ 6.-5. yüzyıllar)

Felsefe tarihindeki birçok etkili düşünürün aksine Herakleitos, düşünce ve fikirlerin, tek ve ebedi olduğuna inanmadı. Dünyada ve evrende hiçbir şey sabit değildir, daha çok onun bir nehir kullanarak örneklediği güçlü tezidir. Bunun gibi realite de her şeyi alıp götüren bir akımdan geçer. Bu nedenle, ne fiziksel dünyada ne de düşünce dünyasında bir ipucu bulmayı ummamalıyız. Her şey hareket, değişim, oluş.

“Bilmediğimi biliyorum.”  Platon’un
Sokrates ve Meno’nun Savunmasında Sokrates (MÖ 4. yy)

Herkes belirli alanlarda bilgili olduğuna inanır ve bu nedenle neyin doğru neyin yanlış, neyin iyi neyin kötü, neyin güzel neyin çirkin olduğu konusunda net fikirleri vardır. Ancak Sokrates, bu varsayılan bilginin gerçekten bilgi mi yoksa sadece fikir mi olduğunu sorarak bu inanca meydan okur. Çünkü çoğu zaman yanlış sunulan bu alıntının püf noktası tam olarak burada yatmaktadır. Sokrates (s olmadan) bilmediğini, sadece benim olduğunu ve bunun muhataplarından farklı olmadığını söyledi. Ancak o bunun farkındayken, diğerleri hala bunun farkında değil. Etkili sözler.

“İnsan politik bir hayvandır.”
Aristoteles :  Politika (MÖ 4. yy)

Doğası gereği girişken ve konuşkan olan insanlar, sosyalleşmek ve başkalarıyla paylaşmak için yaratılmıştır. Özellikle, o topluluğun üyeleri tarafından kararlaştırılan adil kurallarla yönetilen bir topluluk oluşturmak için başkalarına ihtiyaç duyar. İnsanlar, hemcinsleriyle etik olarak arzu edilir ve politik olarak verimli ilişkiler içinde olduklarında tatmin edici hayatlar yaşarlar.

“Yani en korkunç kötülük olan ölümün bizim için bir anlamı yok; çünkü bazıları için orada değil, diğerleri artık onun için orada değil.”
Epicurus:  Mutluluğa giden yollar (MÖ 3. yüzyıl)

Yaşamamak kadar yanlış bir şey yok. Bu düşünceye gelenler için ölüm tüm dehşetini kaybeder. Ömrümüzün sona ermesiyle, beden ve ruh ayrıldığından, bize ve dünyaya dair tüm algılar durur. Bu yüzden varoluşumuzun sonundan korkmamıza gerek yok, çünkü onu deneyimlemiyoruz, çünkü: ölüm oradayken, biz artık o değiliz ve biz var olduğumuz sürece ölüm hala çok uzakta. Hayatımızın sınırlamaları bir korku değil, zamanı en iyi şekilde kullanmaya davettir.

Anlamlı Etkili Sözler

Facebook Etkili Sözler

“Düşünüyorum öyleyse varım”
René Descartes :  Kişinin aklını iyi kullanma ve bilimlerde gerçeği arama yöntemi üzerine söylem (1637)

Hayat bir hayal olsa bile, etrafımda gerçek hiçbir şey yoksa ve ben de sadece bir kurguysam, kesinlikle kesin olan en az bir şey var: Her şeyden şüphe ederek, diye düşünüyorum. Ve düşüncede düşünen bir şey olarak varım. Bu, vücudum ve onu çevreleyen her şey hakkındaki tüm bilgileri şimdi yeniden yapılandırmak için iyi, pratik olarak tartışılmaz bir başlangıç ​​noktasıdır. Kısacası: Şüphe ederek, kişi kendi içinde gerçeği aramak için gidebileceği sabit bir nokta bulur.

“İnsan özgür doğar ve her yerde zincire vurulur”
Jean-Jacques Rousseau :  Toplumsal Sözleşme veya Kamu Hukukunun İlkeleri Üzerine (1762)

Rousseau’ya göre insan doğası gereği iyi, barışçıldır ve bu nedenle başkalarıyla barış içinde yaşamak için yaratılmıştır. Yine de toplum yalan söylemek, şöhret peşinde koşmak ve kendini sevmek gibi yanlış değerler üzerine inşa edilmiştir. Sonuç olarak, iyi durumda olması gereken insanlar kendilerini, başkalarıyla birlikte nasıl yaşamak istediklerine karar verme güçlerini ellerinden alan despotların insafına kalmış bulurlar. Birlikte yaşama şeklimizi değiştirmeli ve kendi seçtikleri yasalarla yaşayan vatandaşların özgürlüğünü bize geri veren bir sosyal sözleşme yapmalıyız. Etkili sözler

“Bilmeye cesaret et!”
Immanuel Kant :  Aydınlanma nedir? (1784)

Birçok insan, bağımsız olarak karar verme araçlarına ve bilgilerine sahip olmadıklarına inanmaktadır. Prenslerin, rahiplerin ve bilginlerin hakikate sahip olduklarına ve dolayısıyla onlara ne düşüneceklerini ve ne yapacaklarını söylemeye yetkin olduklarına inanırlar. Bununla birlikte, on sekizinci yüzyılın Aydınlanması, temelde farklı bir görüşe sahiptir. İnsanları kendilerini bilgilendirmeye ve fikirlerini ifade etmeye teşvik eder. Ancak bunu yapabilmek için, kişinin biraz silkelenmesi ve bilginin, onu gerçekten arayan her insan için mevcut olduğunu anlaması gerekir.

“Filozoflar dünyayı sadece farklı yorumladılar, ama mesele onu değiştirmek.”
Karl Marx :  Feuerbach Üzerine Tezler (1845)

Filozoflar her zaman soyut sorular hakkında tartıştılar, neyin esas olduğunu gözden kaçırdılar: insan pratiği ve doğayı ve işçinin kendisini dönüştüren çalışma. Bu iş bizi köleleştirmek yerine özgürleştirmeli. Ancak kapitalizm, işçilerin sömürülmesi üzerine kuruludur. Bu nedenle felsefenin görevi, bu durumu yüksek uçan kavramlarla haklı çıkarmak değil, yeni, komünist bir toplum inşa edebilmek için koşulları anlamaya ve değiştirmeye yardımcı olan araçlar sağlamaktır. Etkili Sözler

“Varoluş özden önce gelir.”
Jean-Paul Sartre:  Varoluşçuluk bir Hümanizmdir (1946)

Etrafımızdaki hemen hemen her şeyin belirli bir özü vardır. Bir kalemtıraş kesin özelliklere sahiptir ve şişe olamaz. Ama insanın önceden belirlenmiş bir doğası yoktur. O sadece kendi varlığına sahiptir. Ücretsizdir ve her birey işbirlikçi mi yoksa direniş savaşçısı mı, kahraman mı yoksa korkak mı olacağına karar verebilir ve vermelidir. O halde insanda varoluş özgürlüğü sabit özden önce gelir.

“Kadın doğmaz, kadın olunur.”
Simone de Beauvoir :  İkinci Cins (1949)

Tüm insanlar gibi, kadınlar da özgür doğarlar ve gelişme için apriori sınırsız bir potansiyele sahiptirler. Sorun şu ki, bu erkekler için doğal ve arzu edilir bir şey olarak görülürken, kadınlar için hemen erişilebilir değil. Ataerkil toplum, onların kendilerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine izin vermek yerine, sabit bir erkek imajına uymalarını gerektirir. Arzu edilir veya takdire şayan olmalı, babalarına ve kocalarına her zaman yardımcı olmalıdırlar. Kadınlar, toplumsal olarak dayatılan bu rol modelini reddetmeli ve kendilerini özgürce tasarlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu