SAĞLIK

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar sorusu birçok insanın aklına gelmiştir. Anne karnında cinsiyetimiz hemen belli olmaz. Bunun nedeni, vücudumuzda bulunan organların cinsiyete göre belli bir süre sonra şekillenmeye başlamasıdır. Örneğin, cinsel organımız aslında erkek de olsak anne karnında ilk başta klitoris olarak şekillenir. Daha sonra cinsiyetimiz erkek ise o klitoris penis başına yerleşir ve zamanla şekil değişir. Sonuç olarak, erkeklik hormonu kadınlarda, kadınlık hormonu erkeklerde vardır. Organlar da bundan dolayı birbirine benzemektedir. İşlevine göre ise şekil değiştirmektedir. Şimdi asıl soruya gelelim.

Erkeklerin memesi ne işe yarar

İnsanlardaki vücut donanımı hayvanlardaki ile çok benzerdir. Bundan dolayı deneyler hayvanlar üzerinde yapılarak insanlara uygulanmaktadır. Baktığımız zaman hayvanlarda da meme uçları hem erkekte hem dişide bulunmaktadır. Dişi olanlar yavruyu besleyecekleri için göğüslerini emdirirler ve böylelikle süt hormonları harekete geçer. Aslında erkekler de göğüslerini uzun süre emdirmesi durumunda süt çıkabilmektedir. Çünkü östrojen hormonları harekete geçerek normalde aktif olmayan hormonu harekete geçirir.

Bunu şöyle düşünebiliriz: örneğin, cinsel bir aktivitede bulunmayacağız. Ama ortada bir cinsel aktivite yokken kişi kendini cinsel olarak aktif hale getirebilir. Çünkü vücudun cinsel organını harekete geçirecek hamlenin ne olduğunu biliyor. Beyin de genetiğin getirmiş olduğu içgüdü ile süt çıkarma için gereken hamleyi bilir. Hamleyi uyguladıktan sonra vücuttan süt gelebilmektedir. Bu oran düşük de olsa gelebilir. Az olmasının sebebi östrojen hormonunu aktif olarak kullanamamasından dolayıdır.

memenin görevleri

Erkek Memeleri Ne İşe Yarar

Memeler vücutta sadece emzirme işlevini görmezler. Hastalık durumunda renk değiştirerek bize uyarı verme görevini de görmektedirler. Aynı şekilde karaciğer yağlanması durumunda göğüsler kadına benzer şekilde şekillenebilmektedir. Bu da vücudun bize yağ uyarısıdır. Daha az yağ tüketmemiz gerektiğini bize haber verir.

Organlarımız evrime göre gelişim gösterebilirler. Evrime göre gen, babadan ve anneden çocuğa geçmektedir. Bazı organlar yüz yıllar boyunca hiç kullanılmadığında körelir. Böylelikle körelen organ gene işler ve çocuğa aktarılır. Aynı şekilde kadınlarda bulunan süt bezleri erkeklerde de vardır ama erkekler hiç kullanmadıkları için körelmişlerdir. Eğer bir erkek sürekli çocuk emzirmeye çalışırsa vücudu süt üretmeye başlayacaktır. Birkaç nesil erkekler bu şekilde yaptıktan sonra göğüsler otomatik olarak süt üretmeye başlayabilir.

Sonuç olarak erkeklerde meme, kadındakilerle aynı işlevi görmektedir. Sadece kullanılmadığı için körelme yaşamıştır.

Memeler Neden Sertleşir

Göğüs uçlarımız bazen sertleşir, bazen morarır ve bazen de içinde su var gibi hissedilebilir. Peki bu durumlar bize ne anlatmaya çalışır?. Şimdi anlatalım.

Göğüste ağrı ve sertlik: Göğüste ağrı ve sertlik hormon bozukluğu durumunda, ilaç yan etkilerinde, beslenme sorunlarında, kist oluşumunda ve diğer birçok hastalık durumunda oluşabilmektedir. Sertlik hafif derecede ise geçici olabilmektedir. 3 günü geçen sertliklerde doktora başvurulmalı ve bununla ilgili tahliller yapılmalıdır.

Göğüste Morarma: Göğüs morluğu en çok ergenlik dönemine girişte görülebilmektedir. Vücutta birçok bölge gelişmeye başlar ve böylelikle bazı yerlerde sertlikler görülebilir. Kan sulandırıcı ilaçların da göğüste morluğa sebebiyet verdiği bilinmektedir. Morluklar genelde kanla ilgili problemlerin habercisidir. Meme kanseri göğüsteki morluklara sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı morluk durumunda acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Kendinizi tedavi etmeyi düşünmeyiniz. Çünkü bu tür durumların neticesi ancak tahlillerle belli olmaktadır. Eğer bir darbe sonucu göğüste morluk oluştuysa buz yardımı ile morluğu geçirebilirsiniz. Bunun dışındaki sebeplerden dolayı ise mutlaka tahlil sonuçlarına göre hareket etmelisiniz.

Kasıkta Sivilce Neden Çıkar? Sorusunun cevabını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar ” sorusunu sizler için cevapladık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu