SAĞLIK

Epilepsiye İyi Gelen Yiyecekler

Epilepsiye İyi Gelen Yiyecekler (Sara)

Epilepsiye İyi Gelen Yiyecekler en çok epilepsi krizi için aratılmaktadır. Şimdi sizlere yazacağımız bitkiler hem epilepsi krizini önleyici hem de tamamen tedavi edici özelliğe sahip olmaktadır. Bitkisel tedavinin en önemli kısmı, tamamen zamanında uygulamaktır. Bir gün dahi terk etmemek gerekir. Çünkü tedavide istikrar çok önemlidir. Şimdi sizlere epilepsiye iyi gelen bitkileri sayalım.

Epilepsiye Ne İyi Gelir

Epilepsiye en iyi gelen bitkilerden biri çınar ağacı kabuğudur. Bu bitkiyi bulmak çok kolaydır. Çünkü ülkemizde her adımda bir çınarı ağacı görebilirsiniz. Sara hastalığına doğrudan etkisi bulunmaktadır. Şimdi size nasıl yapacağınızı anlatalım.

Çınar Ağacı Kabuğu Kürü Tarifi: Yaprakları topladıktan sonra bir kaba koyun. Kabın içerisine sirke ekleyin. Yapraklar sirkenin içine batacak kadar aşağıda tutulmalıdır. Yapraklar sürekli sirkeli suyun içinde kalmalıdır. Yaprakların yeşil ve taze olmasına dikkat ediniz. Kurumuş ve sararmış yaprakların faydasını göremeyebilirsiniz. Çınar yaprakları suda dinlendikten sonra her yemek öğününüz arasında yarım bardakta olacak şekilde ısıtıp içmelisiniz. Bu kürü her gün yapmaya devam edin. Aynı zamanda doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmayı da ihmal etmeyiniz.

Epilepsiye İyi Gelen Bitki Çayları

Bitki çayları arasında epilepsiye en iyi gelen çay, papatya çayıdır. Papatya çayı birçok hastalığa iyi geldiği gibi epilepsi krizini önlemede de çok önemli bir yer almaktadır.

Papatya çayının faydaları:

 • Mide Spazmını Engeller,
 • Gaz Sıkışmasını Önler,
 • Vücuttaki Enfeksiyonu Azaltır,
 • Alerjilere Karşı Korur,
 • Zararlı Bakterileri Önler,
 • Vücutta Çıkan Yara,
 • Çıban Gibi Oluşumları İyileştirir,
 • Epilepsi Krizlerini Önlemede Yardımcı Olur.

Epilepsiye Hangi Bölüm Bakar

Hastaneye randevu almak isteyen insanlar epilepsi hastalığı için yanlış randevu alabiliyorlar. Epilepsi sinirle alakalı olduğu için Nöroloji bölümüne gidilmelidir. Böylelikle nöroloji bölümü yaptığı tetkiklerden sonra başka bölüme yönlendirilmeniz gerekiyorsa yönlendirecektir. Genellikle kan tahlili, beyin tomografisi ve MR gibi görüntüler istenmektedir. Özel hastaneye gidecek olan hastalar bu görüntüleri devletten ücretsiz çektirebilir. Eğer yetişkin yaşta iseniz sigortanız olması gerekmektedir.

Epilepsiye İyi Gelen Şeyler

Epilepsiye en faydalı olan vitaminler; kalsiyum, sodyum ve magnezyumdur. Bu vitaminlerin epilepsi hastasında eksik mi fazla mı olduğu öğrenilmelidir. Böylelikle kan tahlili yaparak bunları ölçtürebilirsiniz. Epilepsiye İyi Gelen Bitkiler yazımızın sonunda toplu olarak sıralanmıştır.

 • Sodyum İçeren Besinler: Jambon, salam, sucuk, pastırma, konserve çorbalar, soya sosu, peynir, turşu ve suyu, et suyu, tavuk suyu, badem, yer fıstığı, kraker, patates.
 • Kalsiyum İçeren Besinler: Süt ve süt ürünleri, haşhaş, chia, susam, ay çekirdeği, badem, ceviz, fındık, soya, brokoli, bamya, lahana, kuru incir, tahin, pekmez, tam tahıllı mamuller.
 • Magnezyum İçeren Besinler: Muz, kabak çekirdeği, keten tohumu, susam, badem, kaju, yer fıstığı, pazı, kabak, ıspanak, hardal yeşillikleri, brokoli, salatalık, kereviz, deniz sebzeleri, şalgam, mercimek, fasulye, nohut.

Epilepsiye İyi Gelen Taşlar

Selenit Spa Taşı epilepsiye en faydalı taş olarak bilinmektedir. Beyin ve hormonlara ciddi bir rahatlatma etkisi bulunmaktadır. Boynunuza ya da bileğinize kolye gibi yaparak takabilirsiniz.

Epilepsi Hastasına İyi Gelen Yiyecekler

Epilepsi hastalığına en iyi gelen yiyecek balıktır. Balık içerdiği omega 3 ve 9 sayesinde beyin gelişimine ciddi katkıda bulunur. Düzenli tüketildiğinde epilepsi tamamen de düzelebilmektedir. Epilepsiye İyi Gelen Yiyecekler daha çok glutensiz, balık tarzı yemekler ve yeşilliklerdir.

epilepsiye iyi gelen yiyecekler

Epilepsi Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Şeker seviyesinin yüksek çıkmaması için un, şeker ve bu türde olan mamüllerden uzak durmalıdır. Sık sık balık tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü balık Omega 3 ve Omega 9 yağı barındırmaktadır. Her balık bu vitaminleri barındırmayabilir. Bundan dolayı uskumru, ton, somon ve sardalye balıklarında bolca omega bulunmaktadır. En çok uzak durması gereken besinler; alkol, kahve, çay, asitli içecekler ve hazır meyve sularıdır.

Bu besinler epilepsi krizini en çok tetikleyenler grubunda bulunmaktadır. Nar ve greyfurt epilepsi ilaçları ile tepkimeye neden olabilmektedir. Bundan dolayı epilepsi ilacı kullanan hastaların bu iki meyveden uzak durması gerekmektedir.

Epilepsiye Benzeyen Hastalıklar

Epilepsiye benzeyen birçok hastalık bulunmaktadır. Bunu ayırt etmek için uzman doktorlara başvurmalısınız. Yalancı epilepsi, paköz, konversiyon nöbeti, histerik nöbet, sahte nöbet, psödonöbet, psikojenik nöbetler, BOS (Beyin Omurilik Sıvısı) basıncının düşük olması da epilepsiye benzeyen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Epilepsiye İyi Gelen Dualar

Her hastalığın şifası vardır. Şifayı veren ise Allah’tır. Bundan dolayı şifayı veren Allah’tan şifa istemeliyiz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; Kur’an kendi başına şifadır. Bundan dolayı bir hastanın üzerine kuran okumak ona şifa verir. Sahabeler bir sefere çıktıkları sırada bir kabile reisini akrep sokmuştu. Sahabelerden biri başına gelip fatiha suresi okumuştur. Okuduktan sonra kabile reisi iyileşmiştir. Peygamberimiz bu olayı öğrendikten sonra ise “Fatiha Suresinin şifa olduğunu nereden biliyordun?” demiştir. Demek ki Fatiha suresi her hastalığa okunabilir. İkinci olarak ise hasta olan kişi kendine “Ey Rabbim, bana bu hastalığın zararı dokundu, sen rahman ve rahim olansın” duasını okuyabilir. Bu dua Eyüp aleyhisselamın okuduğu duadır. Peygamberlerin duası geri çevrilmez. Bundan dolayı bu duayı okumak daha çok tesir edecektir.

Bazı hastalıklar nazar değmesinden dolayı olabilmektedir. Nazara karşı korumak ya da nazarı kaldırmak için hastanın üzerine rukye yapılabilir. Rukye, bir kişinin kendinin ya da bir başkasının üzerine dua ve ayet okumasına denir. Rukye yapılan kişiden nazar kalkabilir. Rukyede en çok kullanılan dualar koruyucu dualardır. Koruyucu dualar ve ayetler şunlardır:

 • Nas Suresi,
 • Felak Suresi,
 • Ayet-el Kursi,
 • İhlas Suresi,
 • Bismillehillezi duası,
 • Eyüp Peygamberin duası.

Epilepsiye Kesin Çözüm

Tüm hastalıklarda tedavi ve çözümler en çok beslenme yoluyla kat edilmektedir. D vitamini bu süreçte kemik erimesinin önüne geçmesi için bolca alınmalıdır. Epilepsiye kesin çözüm için tavsiye edilen besinler kullanılmalı, yasak olan besinler kullanılmamalıdır. Doktorun verdiği ilacı dozunda ve zamanın kullanması gerekmektedir. Uzmanların sözü dinlenmeli ve etrafınızdaki insanların verdiği tavsiyeleri araştırmadan uygulamamalısınız. Tüm süreci uzmanlarla birlikte yürüttükten sonra bir sene içerisinde tamamen iyileşmiş olacaksınız. Tedavi sürecini hızlandırmak istiyorsanız ek takviyeler almanız gerekmektedir.

Epilepsiye iyi gelen bitkiseller; Ökse Otu, Papatya Çayı, Yulaf Otu, Hint Bektaşi Üzümü, Çınar Ağacı Kabuğu. Bu besinlere karşı alerjiniz yoksa ve doktorunuz da yasaklamıyorsa kullanabilirsiniz. Böylelikle epilepsiye kesin çözüm denebilecek kadar etkili bir süreç izlemiş olacaksınız.

Yazımızı okuduğunuz İçin Teşekkür Ederiz. Tüm hastalara acil şifalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu