Yaşam Tarzı

En İyi Korku Filmleri 2022 – 2023

En İyi Korku Filmleri 2022 – 2023

En iyi, en güzel, en yeni ve eski, çok izlenen ile sevilen korkunç filmler listesi ve önerisi (2022)

Film kategorilerinde en beğenilen filmler arasındaki ^^korku filmleri kategorisi^^ en çok izlenen filmler arasındadır. Özellikle dünya genelinde korku filmleri bir hayli fazla izlenmektedir. Türkiye’de yapılmış birçok başyapıt korku filmlerine yer vermektedir. Korku filmi sevenler internet üzerinden yoğun bir şekilde en iyi korku filmleri izle şeklinde beğenilen film araması yapmaktadırlar. Peki, en güncel ve en iyi korku filmleri hangileridir? Yeni-eski en çok seyredilen ve beğenilen korkunç filmler listesi ve önerisi hangileridir? İşte, en iyi korku filmleri listesi 2022’yi sizler için sıraladık.

tüm zamanların En İyi Korku Filmleri

Arınma Gecesi

Arınma Gecesi ( The Purge ) 2013 yılına ait 1 saat 25 dakikalık korku ve gerilim türündeki filmlerdendir. Filmin senaryosunda ve yönetmenliğinde imzası olan isim James DeMonaco bulunmaktadır. Amerika ve Fransa ortak yapımı bir korku filmidir.

Arınma Gecesi – The Purge 2013: Bu filmin konusu oldukça ilginçtir. Amerika Hükümeti’nin suçlular ve hapishaneler konusundaki sorunlarına odaklanıyor. Cezaya çarptırılan birçok suçlu var ve hiçbiri kontrol altına alınamıyor. Çünkü hapishanelerinin kapasitesi dolmuş durumdadır. Hükümet ilginç bir çare bulur. Senede sadece bir gece 12 saat boyunca suçlular yakalanmayacak ve cezalandırılmayacaktır. Onun yerine suçtan etkilenen kişiler ve sıradan vatandaşlar cezalarını kendisi verecektir. James ve Mary de suçun serbest olduğu bu gecede güvenli bir şekilde evlerinde oturma planı yaparlar. Fakat kızları sokakta savunmasız bir adamı eve çağırır ve bundan sonra olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. En İyi Korku Filmleri arasında en beğenilenidir.

Korku Seansı

En iyi korku filmleri arasında listenin ilk sıralarında yer alan Korku Seansı serisi, orjinal ismi The Conjuring: The Devil Made Me Do It yani daha kısa bildiğimiz ismiyle The Conjuring 3’tür. 2021 yılında vizyona girmiştir. En korkunç korku filmi türünde doğa üstü olaylara tanıklık edileceği de sinema severleri daha şimdiden heyecanlandırıyor. 1980’li yıllarda doğa üstü ve paranormal olayları araştıran Lorraine ve Ed çiftinin yaşadıkları korku dolu anları konu alıyor. Çiftin önceki 2 film den daha farklı olarak ele aldıkları yeni dava da Şeytani bir varlık tarafından bünyesinin ele geçirildiğini iddia eden cinayet zanlısının, Lorraine ve Ed’den yardım istemesiyle Korku Seansı 3 başlıyor. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında ilk sıradadır.

Korku Kapanı

Orjinal Adı Détour mortel: La fondation. Başlangıç filmi tür olarak korku ve gerilim türlerine girmektedir. Film ülkemizde 24 Eylül 2021 tarihinde seyirciyle buluşmuştur. 1 saat 49 dakika sürecek filmin IMDB puanı ise 5.5 olarak belirlenmiştir. 6 kişilik bir arkadaş grubu… Hepsi de New York’ta yaşamaktadırlar. Bir gün toplu bir plan yapıp Batı Virginia Dağları’na yürümeye karar verirler planlarını yaptıktan sonra yola çıkarlar. Başta her şey sorunsuz ilerliyordur. Lakin yürüyüş sırasında dağda yaşayan bir topluluk yollarını keser ve grup gezilerini zehreder. Oyuncu arkadaşlar bu vahşi insanlardan kurtulmayı başarabilecekler mi? Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 2. sıradadır.

Texas Testere Katliamı

Filmin ana karakteri elektrikli testereli katil Leatherface’dir. Leatherface, yaklaşık 50 yıl gözlerden uzak bir şekilde yaşamını sürdürür. Lakin bir gün Teksas’ta bulunan kasabaların birinde bir grup gencin hayatlarına musallat olmak için geri döner. Teksas’ta bulunan ve artık hayalet kasaba olarak adlandırılan bir bölge vardır. Bir grup fenomen arkadaş ise Teksas’ta yer alan bu hayalet kasabayı tekrar canlandırmak isterler. İyi düşüncelerle kurdukları plan korkunç bir şekilde bölünür tabii ki de insan derisinden bir maske takan kötü şöhretli katil Leatherface onlar için gelmiştir. Peki grubun katil Leatherface’den kurtulabilmeleri mümkün olacak mı? Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 3. sıradadır.

Testere

Whannell ve Elwes, birbirini tanımayan iki adamdır. Bir gün kendilerini pis bir banyonun duvarına zincirlenmiş olarak bulurlar. İkisi de bu berbat yere nasıl geldiklerini ve kendilerini nasıl bir bela beklediğini bilmemektedir. Ancak yerde yatan ve kafasının bir kısmı kopmuş adam, onlara niçin burada oldukları hakkında bir ipucu vermiş olabilir. Sonunda manyak bir adamın son kurbanları olduklarını anlayacaklardır. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 4. sıradadır.

Son Durak

Alex lise arkadaşları ile beraber Paris’e gezmeye gitmeye hazırlanmaktadır. 180 numaralı uçağın düşüşünü önceden gören Alex arkadaşlarını uyarır. Uçağa binmenin iyi bir fikir olmadığına ikna eder ve uçak da gerçekten düşer. Böyle bir kazadan kurtulmalarına rağmen arkadaşları garip bir şekilde bir bir ölür. Cinayetlerin yerini ve zamanını önceden sezmeye başlayan Alex ölüme karşı koymaya çalışır. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 5. sıradadır.

Blair Cadısı

James’in kardeşi ve iki arkadaşının, Maryland’deki Karanlık Orman’da Blair Cadısı’nın efsanesinin peşinden gitmelerinin üzerinden 20 yıl geçmiştir. Grup arkalarında bir sürü teori ve şüphe bırakmıştır. James ve arkadaşları Peter, Ashley ve film öğrencisi Lisa da aynı yola girmek üzeredirler. Ekip kameraları ile birlikte, kayıpların gizemini çözmek için aynı ormana girme kararı alırlar.

Başlarda grup gayet iyimserdir. Özellikle bölgenin yerlisi olan Lane ve Talia’nın karanlık ve dolambaçlı ormandaki rehberlikleri sayesinde kendilerini güvende hissetmektedirler. Ancak gecenin karanlığının çökmesiyle birlikte ormanın huzurlu ortamı da yerini korkunç ve doğaüstü yaratıklarla dolu bir kabusa bırakır. Ekip yavaş yavaş, efsanenin hayal ettiklerinden çok daha gerçek ve şeytani olduğunun farkına varırlar. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 6. sıradadır.

Av

İki haydut bir çiftin evine saldırır. Erkek vurulur ve ölür. Genç, atletik Ayşe ise kaçmayı başarır ve bir daha geri dönmemek üzere otoyola atılır. İki haydut, iki genci de kendilerine dâhil ederek Ayşe’nin peşine koyulur. Şehirde başlayan acımasız kovalamaca ormana yönelir ve vahşi yaşamda hayatta kalma mücadelesi haline gelir. Karakterlerin kimlikleri ve amaçları zamanla ortaya çıkar: Avcılar Ayşe’nin babasının emirleriyle hareket eden kardeşi, zorba kocası ve iki uzak akrabasından oluşmaktadır. Ayşe bir namus cinayetine kurban gitmek üzeredir. Ormanın derinliklerine doğru sürüklendikçe Ayşe, hayatta kalabilmek için en az onu avlayanlar kadar acımasız olmalıdır. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 7. sıradadır.

Dünya Savaşı Z

Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır… Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır. Brad Pitt’in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks’un aynı adlı kitabından uyarlandı. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 8. sıradadır.

Mavi Korku

Russell Franklin oldukça zengin bir iş adamıdır. Beyin kanserinin tedavisi için fon arayan bir projeye büyük bir para yatırır. Projenin yürütücülerinden olan bilim insanı Susan McAlester, genetik bir metotla köpekbalıklarının beyinlerini genişletip, oradan alınan enzimlerle kanserin yayılmasını engellemeyi düşünmektedir. Yapılan deneyler sonucunda köpekbalıkları, şimdi olduğundan çok daha zeki özellikler kazanırlar. Ayrıca çok daha fazla kana susamışlardır artık. Büyüyen ve ufku genişleyen akıllarını kullanıp ete daha kolay yoldan ulaşmanın planlarını yapan köpekbalıkları, bir şekilde bilim insanlarının elinden kaçmayı başararak açık denizlere açılırlar. Derlediğimiz En İyi Korku Filmleri arasında 9. sıradadır.

 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu