DİYET YEMEKLER

Czn Burak Balık Lokantası Nerede?

Czn Burak Balık Lokantası TaksimCzn Burak Balık Lokantası Nerede?

Czn Burak Balık Taksim’de açıldı!❤️🐟
افتتح شيف بوراك مطعما للأسماك في ميدان تقسيم❤️❤️🐟🐟.
CZN Burak Fish Restaurant opened in Taksim  ❤️❤️🐟🐟.

Taksim Balık Lokantası Czn Burak harita konumu için alttaki linke tıklayınız.

https://www.google.com/maps?q=41.0338966,28.9844098&z=17&hl=tr

Balık Yemek Neden Vücuda Bu Kadar Faydalı ?

Birçok kişi için damak zevki bir ziyafettir. Ancak balık ve deniz ürünleri bundan daha fazlasıdır. Onları yemek insan organizması için iyidir. Düzenli olarak balık yemek kalp krizi, felç ve dislipidemi riskini azaltabilir.

Ama sadece bu değil: Balık yemek de kolesterol seviyeleri için faydalıdır. Bu olumlu etkiler muhtemelen uzun zincirli omega-3 yağ asitleri eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) adı verilen yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Alman Beslenme Derneği ( DGE ) her hafta bir veya iki porsiyon balık yemeyi tavsiye ediyor. Bu yüzden balık lokantası açarak insanlara faydalı olmuştur.

Yüksek oranda omega-3 yağ asitleri

Az yağlı balık türleri arasında gadus, kömür balığı, pisi balığı ve kırmızı mercan bulunur. 100 gram balıkta EPA ve DHA oranları 280 ile 840 miligram arasındadır. Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yüksek yağlı balıklar çok daha yüksek oranda uzun zincirli omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

Balıkta başka ne var?

Yağ içeriği yüzde ondan fazla olan yağlı balık türleri arasında yılan balığı, çaça balığı ve Hollanda pisi balığı da bulunur. Orta yağlı balık türleri grubu (yağ içeriği yüzde iki ile on arasında) çipura, kömür balığı, dil balığı ve sazan içerir.

DGE’ye göre , omega-3 yağ asitleri ayrıca büyüme ve beyin gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kanı doğal olarak inceltirler, böylece kanın akış özelliklerini iyileştirir ve kan damarlarında tortu oluşmasını önlerler.

Yağlı balık filetosu ayrıca kayda değer miktarda A vitamini (diğer şeylerin yanı sıra cilt için iyidir) ve D (kemik metabolizması için) içerir. Hamburg’daki Federal Beslenme ve Gıda Araştırma Enstitüsü’nden (Max Rubner Enstitüsü) Ute Schröder buna dikkat çekiyor. Ayrıca, çeşitli balık türlerinde başka vitaminler de bulunabilir. Diyet yapmak için en ideal yemeklerden biridir.

Çiğ balıklara dikkat edin

Çiğ balık ürünleri tüketirken dikkatli olunması önerilir. Alman bilim adamları, “Yaban balıkları doğal olarak parazit içerebilir” diyor. Birkaç gün boyunca eksi 20 derecede ısıtılarak veya dondurularak öldürülürler ve daha sonra insanlar için artık bir sağlık riski oluşturmazlar.

Evde suşi yemekleri hazırlamak istiyorsanız, balıkçıdan suşi veya sashimi kalitesinde çiğ fakat önceden dondurulmuş balık istemelisiniz. Alman bilim adamları, “Suşi için çiğ balık filetosu mümkün olduğunca taze olmalı ve günlerce satış tezgahında buzda durmamalıdır” diyor.

Balık satın alırken, çevre dostu balıkçılığı desteklemek için tanınmış bir sürdürülebilir kökene dikkat etmek de önemlidir. MSC mührü gibi çeşitli kuruluş ve derneklerin mühürleri ipuçları sağlar.

Başa dön tuşu